černá díra
Ilustrační foto. Zdroj: Volné dílo

Černé díry známe zpravidla jako giganty několikrát větší než je naše Slunce či jako supermasivní monstra v srdcích galaxií. Nyní však vědci z Ohio State University objevili vůbec nejmenší detekovanou černou díru, která může představovat zcela novou třídu těchto tajemných objektů.


Dlouho se o černých dírách uvažovalo jen ve dvou velikostních rozsazích. První z nich představoval objekty o hmotnosti 5 – 30krát větší než je hmotnost Slunce, další pouze supermasivní černé díry o hmotnostech několika milionů Sluncí. Vědcům se však tato úzká klasifikace nezdála. Mezera mezi dírami 30krát hmotnějšími než Slunce a supermasivními giganty byla zkrátka moc nápadná a je téměř jisté, že takzvané černé díry střední hmotnosti (cca 100 – 10 000 Sluncí) někde jsou. Předpokládá se i existence tohoto fenoménu, který má hmotnost více jak 10 miliard našich Sluncí. Na druhém chvostu stupnice je ale také jedna mezera, která, jak se zdá, byla nyní zaplněna.

Když se hvězda zhroutí svou vlastní gravitací, vytvoří buď černou díru, nebo se promění v neutronovou hvězdu. Vědci kolem Todda Thompsona zjistili, že mezní maximální hodnota pro zhroucení se v neutronovou hvězdu je 2,1 solárních hmot. Všechny hvězdy nad touto hranicí se ale mění v černé díry. Kde tedy všechny černé díry s hodnotou 2,1 – 5 Sluncí jsou?

Související:  Ultima Thule: Nejvzdálenější objekt, který byl kdy zkoumán, vydává svá první tajemství

Vědci nezvedli své hlavy směrem k nebi, ale rozhodli se projít údaje nashromážděné v programu APOGEE (Apache Point Observatory Galactic Evolution Experiment), jehož hlavním účelem je měření světelného spektra hvězd. V katalogu obsahujícím údaje o více jak 100 000 hvězd se zaměřili na ty, které by mohly vykazovat přítomnost obíhajícího neviditelného objektu. Podezření padlo na dvě stovky hvězd, ze kterých nakonec vzešel kandidát, který vykazoval přesně ty znaky, jež vědci hledali.


Výsledek je takový, že u červeného obra s označením 2MASS J05215658 + 4359220 něco obíhá a s největší pravděpodobností se jedná právě o černou díru s hmotností 3,3 solárních hmot. Jde tedy o binární systém hvězdy 3krát hmotnější než Slunce a černé díry„Přišli jsme na zcela nový způsob, jak černé díry hledat a potenciálně jsme identifikovali jednu z prvních černých děr zcela nové třídy, o které astronomové dříve ani neuvažovali,“ říká k výsledkům studie, která vyšla v časopisu Science, její hlavní autor Todd Thompson.

Zdroj: New Atlas


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts