Esperanza
Esperanza v roce 2016. Foto: Andrew Shiva / Wikimedia

Říká se, že Antarktida je jediným trvale neobydleným kontinentem. Není to však úplně pravda a záleží na úhlu pohledu. Na Antarktickém poloostrově existují dvě osady, které spadají do chilského a argentinského teritoria a obě vlády prohlašují, že jde o civilní osady s trvalým obyvatelstvem. Jak to tedy je?


Hvězdné město Villa las Estrellas

Podle Chile jde o opravdovou civilní osadu v Antarktidě. Chile si nárokuje část Antarktidy a chápe jej jako součást svého území, i přesto, že veškeré územní nároky byly pozastaveny smlouvou o Antarktidě. Villa las Estrellas v překladu znamená hvězdné město a v podstatě jím i je. Během dlouhých zim je nebe poseté miriádami hvězd, mezi nimiž často svítí jižní polární záře. Jsou zde vidět hvězdy, které neuvidíte z žádné jiné části planety.

Život v Antarktidě

Villa las Estrellas neleží přímo na kontinentu, ale na ostrovech Jižní Shetlandy, které se nacházejí blízko Antarktického poloostrova. Městečko má kolem stovky obyvatel, přičemž se jejich počet v létě pohybuje okolo 120 a v zimě je to přibližně 80 lidí. Tuto fluktuaci způsobují vědečtí pracovníci, kteří se v místě zdržují především v létě. Ve Villa las Estrellas ale opravdu žije několik chilských rodin, které jsou zde usídleny trvale a dokonce se v místě narodilo několik dětí.

Villa las Estrellas
Villa las Estrellas Foto: SnowSwan, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Městečko je to opravdu malé, má pouhých 14 domů, ale i to z něj dělá největší sídlo v Antarktidě. „Konkurenční“ Esperanza je ještě menší. Infrastruktura je zde jednoduchá. Ve městě je kostel, nemocnice, škola, obchod, pošta, hostel a dokonce i obchod se suvenýry, který provozují místní ženy. Turismus je dobrým příjmem pro město, které těží z nebývalého zájmu extrémních turistů o tento ledový konec světa. Villa las Estrellas je často základnou pro další turistické cíle v Antarktidě.


Podnebí je na Jižních Shetlandech velmi chladné, ale ne natolik, aby se zde nedalo trvale žít. Oproti tvrdému klimatu centrální Antarktidy jsou zde podmínky srovnatelné s arktickou Kanadou nebo Grónskem. Průměrné teploty se v létě pohybují lehce nad bodem mrazu, v zimě mírně pod ním. Pocitovou teplotu ale snižují časté větry, které tuto oblast sužují.

Odříznuti od zbytku světa? Ano i ne

Do Villa las Estrellas vede pravidelná letecká linka z Punta Arenas v Chile. Lety jsou ale často rušeny kvůli špatným klimatickým podmínkám, ale i tak se dá vcelku snadno do města dostat ze zbytku světa. Bohužel to není levná záležitost, protože ceny letenek do Antarktidy jsou astronomicky vysoké. Obyvatelé mají k dispozici připojení k internetu v budově místní školy a je zde k dispozici i mobilní signál chilské komunikační společnosti Entel PCS. Pošta v Antarktidě funguje spolehlivě, ale pomalu. Poštovní známky se ve Villa las Estrellas používají Antarktické a jedná se o zajímavý sběratelský artikl.

kostel ve Villa las Estrellas
Kostel ve Villa las Estrellas Foto: Carlos78chile, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Rádio a televize

Zábavu a zpravodajství nezajišťuje jen internet. Villa las Estrellas má dokonce vlastní rádiovou stanici s názvem Sovereignty, kde se střídá hudba s kulturními a zábavními pořady. Chod rádia mají na starosti samotní obyvatelé městečka. Televizní vysílání zajišťuje vysílač z Chile. Ve městě jsou také k naladění dva televizní kanály.

Blízké turistické cíle aneb co dělat v Antarktidě

Antarktický turismus je sice drahý, ale nesmírně populární. Nedotknutá příroda, dechberoucí ledové planiny i adrenalin lákají dobrodruhy a movité cestovatele z celého světa. Ochránci přírody z návštěv nejsou nadšení, ale na druhou stranu tito lidé nepřímo přinesou finance na výzkumy v Antarktidě a také kontinent propagují.

„Běžný“ turista se ve Villa las Estrellas ubytuje v hostelu Polestar, který disponuje kapacitou 20 lůžek. Odtud vede jeho cesta buď dále do nitra ledového království nebo je město jeho cílem. Samotné pobřežní město je natolik velkou atrakcí, že cestovatelé rádi spatří barevné domky situované v nehostinné krajině a jednoduše zde stráví nějaký čas. V okolí Estrellas je ale dále několik míst, které nevynechá skoro žádný návštěvník. Jde o tyto cíle:

  • Základna Artigas – Pěšky dorazíte k základně za několik minut. Cestou budete potkávat tučňáky a pozorovat moře s plovoucími kry.
  • Port Lockroy s muzeem a obrovskou kolonií tučňáků. Jedná se o nejnavštěvovanější místo v Antarktidě.
  • Kostel Trinity – Je situován na malém návrší a je odtud pěkný výhled.
  • Esperanza – druhé trvale osídlené místo na kontinentu, které popisujeme níže
tučňák císařský
Kolonie tučňáka císařského. Foto: Pixabay

Esperanza, argentinská odpověď na Villa las Estrellas

Esperanza, neboli naděje, je druhým trvale obydleným místem v Antarktidě. Základna a výzkumná stanice získala status civilní osady díky reakci na vyhlášení chilské Villy las Estrellas městem. Esperanza má sice asi je 60 obyvatel, kteří jsou v místě trvale, ale má několik prvenství, které také lákají turisty.

Esperanza a její rekordy

Pokud turista dorazí do tohoto města, jeho rekordy neuvidí, ale může se pochlubit tím, že navštívil místo, kde se narodilo vůbec první dítě v Antarktidě. Dětí se zatím na tomto kontinentu narodilo asi jen dvanáct, z toho většina v konkurenčním městě, ale Esperanze toto prvenství nikdo nevezme. To, že se v Antarktidě narodily vůbec nějaké děti souvisí částečně s tím, že za vlády jak Chile, tak Argentiny, byly zakázány lety těhotných žen a tak nepřepravené ženy museli rodit v místních nemocnicích. Všechny porody proběhly bez potíží. O tom, jak souvisí zákaz letecké přepravy těhotných s tím, aby byly porody nutné v Antarktidě, se spekuluje, ale zdá se, že šlo o záměrný krok k tomu, aby po světě chodili opravdoví Antarktiďané.

Další chloubou Esperanzy jsou geografické rekordy. Jde totiž o jediné trvale obydlené místo na pevnině kontinentu, protože leží na severu Antarktického poloostrova a také o nejjižněji osídlené místo. Jižněji jsou už pouze stanice, kde jsou obyvatelé pouze vědci, kteří se na místě pravidelně střídají.

Antarktida
Antarktida – pohled, který láká turisty a dobrodruhy. Foto: Pixabay

Život v Esperanze

Život v Esperanze funguje obdobně jako v chilském antarktickém městě. Ve městě je kostel, škola, společenský dům, místní obyvatelé provozují rádio a také muzeum. Televizní příjem je zde celkem novinkou a je zajištěn z Argentiny.

Klima je podobné jako ve Villa las Estrellas a zimy se zde dají také vydržet. Jen jsou zde ještě silnější chladné větry.

Zajímavosti v Eperanze a okolí

Pokud se cestovatel dostane až sem, určitě navštíví místní muzeum, které mapuje historii místa. Zajímavostí je přístav a zbytek chatky Choza de los Suecos, kterou na počátku 19. století postavila ztroskotaná švédská expedice k tomu, aby přežila ledovou zimu. Kousek od města je ledovec nazvaný Buenos Aires a mezi relativně blízké cíle patří již zmíněný Port Lockroy.

Resumé – je Antarktida obydlená nebo není?

Zde opravdu záleží na interpretaci. My bychom se přikláněli k verzi, že ano. A důvod? Je nepopiratelné, že v těchto dvou městech žijí lidé, kteří zde tráví většinu času, nemají domov jinde, tak jako lidé, kteří cestují na ledový kontinent za prací a někteří mladí jsou v Antarktidě od narození.

Lze argumentovat tím, že místa vznikla uměle, ale takto vzniklo mnoho měst v době kolonizace a dnes nikdo nepochybuje o jejich obyvatelích. Lidé žijící v Antarktidě jsou sice papírově buď Chilané nebo Argentiňané, ale v místě žijí dobrovolně, trvale, a proto lze prohlásit, že jsou opravdovými obyvateli Antarktidy.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts