Terezín
Foto: Hana Komiňová, Svetobeznik.info

Domácí turistika letos frčí víc než kdy jindy. Nabízí nespočet možností vyžití zábavního, odpočinkového, ale i poznávacího charakteru. Nejen pro dospělé, ale i pro děti může být poučením návštěva Památníku Terezín.


Od Josefa k Hitlerovi

Pevnost byla založena roku 1780 Josefem II. a měla chránit území před postupem nepřátel. Město jako takové vzniklo dva roky poté a je pojmenováno podle Josefovy matky, kterou byla císařovna Marie Terezie. Zatímco za Josefa nemusela být pevnost k obraně nikdy použita, za druhé světové války byla využívána hojně, nacisté totiž zplna využili její potenciál, coby žaláře. Od roku 1940 tak fungovala v Malé pevnosti policejní věznice gestapa. Smrt zde nalezla celá řada českých vlastenců a odbojových příslušníků.

Od roku 1941 začalo být využíváno i město, nacisté zde založili tzv. ghetto – koncentrační tábor pro Židy. Zde, v přeplněném prostoru a ve zbídačených podmínkách, čekali do doby, než byli povoláni do jednoho z transportů na Východ. Velmi brzy vytušili, že ony transporty mají jednosměrnou jízdenku, jejich cílem byly především vyhlazovací tábory.

Související:  Mauthausen a jeho smutně slavné schody smrti. S cestovkou se po nich neprojdete

Dnes je Terezín národní kulturní památkou a vzpomínkou na dobu, která v historii nemá obdoby.


Jeden den v Terezíně

Návštěva tohoto památného místa zabere několik hodin. Pokud chce návštěvník vše důkladně projít a prostudovat, pak je třeba rezervovat si ve svém diáři celý den.

Malá pevnost ve skutečnosti nijak malá není, nabízí vcelku rozsáhlou prohlídku potemnělých kopek, dřívějších ubikací, bez většího omezení můžete navštívit stísněné prostory věznic, lazaret či administrativní a správní budovy. Obzvláště skličujícím zážitkem je stát u šibenice, i dnes zlověstně působící. Vše nabízí věrohodný obrázek toho, jak to tu za války vypadalo. Součástí pak jsou i různé expozice či videozáznamy.

Celý Terezín je protkaný sítí chodeb uvnitř pevnostních zdí a valů. Zážitkem s nádechem adrenalinu tak je i procházka jejich tmavými průchody, v nichž možno spatřit další vystavené kousky z doby válečné, jako například umrlčí vůz, kterým se svážely mrtvoly, či rakve, připravené ke svému užití. Za zmínku stojí i místní muzeum ghetta a Magdeburská kasárna. I zde je aranžmá z doby nacistické okupace a materiály ukazující těžký život v ghettu. Zajímavou podívanou jsou i promítané dobové dokumenty nacistů, kteří je nahráli a sestřihali tak, aby život uvnitř Terezína působil téměř jako idylka. Kavárny, sport a zábava, hojnost jídla, pití i lékařské péče. To vše zakrývalo tvrdou realitu, v níž zde zbídačení lidé bojovali o život každý den.

Související:  Na místo, jehož název se lidé kdysi báli i vyslovit, se dnes pořádají zájezdy z celého světa. Osvětim

Nezapomeňte navštívit také krematorium, které se nachází ve městě na místním židovském hřbitově. Zde, při pohledu na obrovské pece i pitevní stoly, zplna dojde k uvědomění si toho, že tato mašinerie fungovala ve velkém.

Osvěta a zážitek, co moc nestojí

Na výběr jsou dvě varianty vstupenek odlišujících se rozsahem prohlídek. Kompletní vstupenka, která zahrnuje kromě pevnosti i muzeum a kasárny, vyjde dospělého něco málo přes 200 Kč, studenti a děti od 6 do 18 let pak zaplatí 170 Kč. Možno je i zvolit výhodné rodinné vstupné.

Vybrat si lze rovněž prohlídku s průvodcem či sólo. Každá z možností má něco do sebe. Komentovaná prohlídka detailně popíše systém fungování a rozložení tábora. Kdo si chce ale v klidu procházet všechna temná zákoutí či zatuchlé kobky a nechat na sebe dýchnout dobovou atmosféru, ten by měl vyrazit bez průvodce.

Galerie:

Zdroj: Prohlídka Památníku Terezín


Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *