supermarket
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

V devadesátých letech se příhraniční města našeho západního souseda stala doslova rájem pro našince, kteří mohli po dlouhých letech překročit hranice bývalé železné opony. V místních supermarketech na ně čekalo zboží, které se do té doby dalo sehnat pouze v Tuzexu. V současnosti již nemusíme pro oříškové čokolády nebo značkové prací prášky vyrážet nikterak daleko, přesto do příhraničních bavorských měst jezdí stále mnoho Čechů zejména z Plzeňského a Karlovarského kraje. Důvodů proč tomu tak je, je několik. Lidé věří, že v Německu prodávané zboží je kvalitnější, vybrané potraviny a drogerie dokonce vychází v přepočtu na koruny levněji a najdou se i tací, kteří míří za nákupy do Německa z nostalgie.


Do jakých příhraničních bavorských měst se stále vypravují Češi a jsou kvůli tomu ochotní cestovat i sto kilometrů?

Vohenstrauß a Weiden in der Oberpfalz

Vohenstrauß je malé příhraniční městečko ve správním obvodě Horní Falc. Kdyby neleželo pár kilometrů za bývalým hraničním přechodem Rozvadov hned u dálnice A6, která navazuje na dálnici D5, a zároveň nemělo na svém předměstí několik supermarketů, asi by v něm málokterý Čech zastavil. Často na tamních parkovištích u obchodů stojí více aut s českou poznávací značkou než s tou Německou. Tohle osmitisícové město zná snad každý Západočech, který nakupuje v Německu. Z Plzně trvá cesta autem po dálnici necelou hodinu, a proto Vohenstrauß hojně navštěvují i obyvatelé západočeské metropole.

Pokud si uděláte chvilku na procházku po městě, doporučujeme návštěvu krásného renesančního zámku Friedrichsburg a malého historického jádra, kterému dominuje radnice z roku 1911. Kolem města vede naučná stezka Cesta hraběte Friedricha, která je tématicky zaměřená na historii tohoto příhraničního regionu.


Weiden in der Oberpfalz leží o 17 kilometrů a o 20 minut dál než Vohenstrauß, ale vzhledem k tomu, že se jedná o hlavní město obvodu Horní Falc, je zde daleko větší množství obchodů včetně jednoho velkého obchodního centra s veškerým sortimentem od potravin, před drogerii, módu a elektroniku. Ve Weidenu mají obchody všechny větší německé řetězce, a tak to na parkovištích kolem obchodních domů zejména o víkendech vypadá podobně jako ve Vohenstraußu.

Weiden je typické bavorské město s krásným historickým centrem, ve kterém stojí pět století staré domy s lomenými štíty. Město těžilo z výhodné polohy na významné středověké dopravní tepně Via Carolina, která spojovala Norimberk a Prahu, a proto si zde přijdou na své především milovníci historie. Za návštěvu stojí městské muzeum, muzeum keramiky i muzeum železnice. Na procházku můžete vyrazit do obrovského městského parku, kde se často koná mnoho kulturních akcí.

Související:  Dálniční poplatky v Německu budou pro osobní vozy aktuální nejdříve v roce 2020

Furth im Wald a Cham

Furt im Wald je první město za hraničním přechodem Folmava. Leží prakticky na hranicích a i když už mezi oběma státy neexistují hraniční přechody, na tomto místě okamžitě poznáte, že jste „přejeli čáru“. Česká příhraniční strana je poseta kasiny a kluby postavenými po sametové revoluci a pro jejich architektonický styl asi neexistuje pojmenování. Německým návštěvníkům to ale zřejmě vyhovuje. Furt im Wald má také několik supermarketů, které Češi rádi navštěvují a hned první z nich je prakticky hned za hranicemi.

Samotné město má přibližně 10 tisíc obyvatel a i přesto, že je tak malé, znají jej po celém Německu. Důvodem jsou Dračí slavnosti, které se ve Furthu konají každoročně v srpnu již od roku 1590. Tehdy bylo město znovu obnoveno, poté co jej husité zdevastovali. Slavnost vychází z místní legendy a jejím vrcholem je průvod s obrovským drakem. S historií slavností se můžete seznámit v místním muzeu, kde naleznete informace i v češtině.

Dalším bavorským městem, které Západočeši doslova okupují, je Cham. Ten leží 20 kilometrů ve vnitrozemí za Furth im Waldem a má asi o šest tisíc obyvatel více. Nachází se zde i velké nákupní centrum. Obchody jsou od města odděleny říčkou, a proto do těchto míst vyráží Němci pouze za nákupy. Čeština je tak zde v obchodech zastoupena přibližně stejně často jako němčina. Do Chamu vyrážejí pravidelně i obyvatelé 90 kilometrů vzdálené Plzně.

Cham má starobylé centrum, které je více jak tisíc let staré. Středem města je náměstí Marktplatz, jemuž vévodí barokní kostel svatého Jakuba a ozdobná kašna. Náměstí je místem pořádání jarmarků a během adventu se zde konají příjemné vánoční trhy. Zajímavostí historického jádra je zvonkohra umístěná na radnici, která každý den v poledne a o šesté hodině večerní hraje německou státní hymnu.

Související:  Regensburg - jednodenní výlet nebo pohodový víkend v Bavorsku

Další oblíbená příhraniční města v Bavorsku

Lidé žijící na Klatovsku mají rádi městečko Zwiesel, které je proslulé sklářstvím a těžbou minerálů. Čechy zde jistě potěší socha sv. Jana Nepomuckého v centru města. Obyvatelé Domažlicka nejezdí jen do měst Furt im Wald a Cham, ale oblíbeným cílem je i menší městečko Waldmünchen, kde se nachází velký akvapark. Lidé z Karlovarska pak míří do Selbu, Waldsassenu nebo Marktredwitzu.

Vydáte-li se do Německa za nákupy, počítejte s tím, že mají obchody v neděli a o svátcích zavřeno. O sobotách jsou supermarkety a obchodní centra otevřená po celý den. Do Německa zatím nepotřebujete dálniční známku. Tamní vláda plánuje zavedení dálničních poplatků až od roku 2020.

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts