mrož
Foto: Pixabay

Vikingové objevili Grónsko již před rokem 1000 a ještě do přelomu prvního a druhého letopočtu se na tomto největším ostrově světa usadilo několik kolonistů. Na chladném severu se z pohanských Vikingů v průběhu času stali křesťané a jejich potomci zde žili dlouhých pět set let. Jejich zmizení v 15. století bylo pro historiky velkou záhadou. Vědci ale nyní přišli s teorií, která pravděpodobně odhaluje jejich osud.


Mroží kly nad zlato

Studie publikovaná v časopise Quarternary Science Reviews spojuje zánik křesťanské komunity v Grónsku s masivním lovem mrožů, který po dlouhá staletí na Arktidě probíhal. Zaniklá grónská středověká společnost byla existenčně závislá na obchodu se slonovinou z klů mrože. Této cenné komodity ale začal být v průběhu 15. století nedostatek, mroží populace se ocitla na okraji vyhubení a ještě k tomu v průběhu 13. století pronikla do Evropy konkurence v podobě sloních klů.

Tým složený z vědců z univerzit v Cambridge, Oslu a Trondheimu prozkoumal mroží artefakty sesbírané po celé Evropě a zjistil, že naprostá většina z nich pochází ze zvířat lovených v mořích kolem Grónska. Novější kly byly i od menších a mladších mrožů, což ukazuje na nouzi o velké mrože. Byla tak lovena i zvířata, která dříve lovce vůbec nezajímala.

Pro tehdejší komunitu byl obchod se slonovinou zcela zásadní. Rodinám zajišťoval živobytí a výměnou za kly a výrobky z nich putovalo do Grónska zboží jinak v Arktidě nedostupné.


Související:  Tuleni, komerční lov a Eskymáci. Nekončící boj humánnosti s masovým vražděním

Malá doba ledová byla studenou sprchou

Autoři studie dále uvádějí, že ke zmizení původních Evropanů z Grónska mohly přispět i jiné a již delší dobu zvažované faktory. Kolem poloviny minulého tisíciletí prošla severní polokoule takzvanou malou dobou ledovou a zejména Grónsko se znatelně ochladilo. Podmínky pro život člověka s evropskými kořeny se zhoršily, naopak Inuité navyklí na chlad začali do Grónska migrovat ze severní Ameriky.

Poslední zmínka o dávných křesťanech v Grónsku pochází z roku 1408 a v polovině 15. století nebyla na ostrově žádná osada evropských kolonizátorů. Je možné, že byli poslední osadníci zabiti eskymáky nebo se s nimi smísili. Další Evropané se v Grónsku objevili až v 18. století.

Zdroj: The Guardian


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts