Zakázaná oblast Woomera
Zdroj: defence.gov.au, Volné dílo

Zónu kolem jaderné elektrárny v Černobylu nebo Oblast 51 v Nevadě netřeba v souvislosti se zakázanými místy více rozebírat. Tyto notoricky známé oblasti přitahují pozornost v prvním případě kvůli nebezpečí a v tom druhém je to díky záhadám a legendám, které se kolem amerického vojenského prostoru vytvořily. Málokdo ale zná vůbec největší známou zakázanou oblast na světě. Jmenuje se Woomera, a to podle dřevěné zbraně původních obyvatel. Do jejího prostoru v centrální Austrálii je lepší nevstupovat. Nemusíte to totiž přežít.


Území raket a dronů

Woomera pokrývá zhruba 122 000 kilometrů čtverečních a zřejmě byste rozlehlejší prostor pro testování zbraní ve světě nenašli. Areál je rozdělen na tři zóny, přičemž červená patří k těm nejpřísněji střeženým, ačkoliv ke vstupu do celého prostoru, který mimochodem pokrývá plochu jako celá Anglie, je z jiných než obranných důvodů nutný souhlas Commonwealthu. A ten se jen tak někomu nevydává.

Oblast se nachází asi 450 kilometrů od města Adelaide a její lokace nebyla vybrána náhodně. Odlehlost a nízká hustota obyvatel jsou stěžejními faktory pro možnost testování prostředků pozemní obrany, a tak se zde testují rakety či drony. Zakázaná oblast ale není klasickým oploceným a přísně střeženým prostorem. Protínají ji silnice i železnice. Ty představují bezpečné ostrůvky v jinak životu nebezpečné a navíc vyprahlé krajině. Pomyslným oplocením se tak stává pud sebezáchovy či strach o vlastní život.

Související:  Padesát let starý vrak letadla na Islandu je stále centrem pozornosti

Během studené války byla oblast daleko rozsáhlejší

Vše začalo po druhé světové válce. Tehdy vznikl společný projekt Spojeného království a Austrálie, jehož cílem bylo vybudovat testovací místo pro zbraně dlouhého doletu. Už v roce 1947 byla Woomera prohlášena zakázanou oblastí, ale první střely vzlétly až o deset let později.


Dvakrát odtud startovaly rakety s družicemi na oběžnou dráhu Země. V době největší expanze během studené války se plocha pro testování rozkládala až na 277 tisících kilometrech čtverečních, což je více jak dvojnásobek současné rozlohy.

Půda patří stále Aboridžincům

Na území Woomery žilo po tisíce let domorodé obyvatelstvo. Archeologické nálezy dokládají místa spojená s tradičními obřady a rituály, malby na skalách ukazují na propojení člověka s buší. Dnes jsou Aboridžinci na Woomeru svým způsobem stále napojení a část zabrané půdy považují pořád za vlastní. Tento status jim potvrdila i jihoaustralská legislativa.

Řada domorodých skupin se tak zapojila do aktivit kolem oblasti, které jsou zdrojem jejich příjmu. Využívají i zájmu o takzvanou turistiku strachu spojenou s místy, která většinu lidí nelákají.

Galerie:

Zdroje: bushheritage.org.au; defence.gov.au


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *