Zlaté zuby
Žena z Tádžikistánu. Foto: Steve Evans, CC BY 2.0, Wikimedia

Mít krásný bílý zdravý chrup je cílem každého obyvatele západního světa. Jenže ne nadarmo se stále můžeme setkávat s pořekadlem „jiný kraj, jiný mrav“. Stačí se vypravit jen kousek na východ a pohled na zubní estetiku zde nabývá zcela jiných a nečekaných rozměrů.


Ve střední Asii jsou zlaté zuby stále populární

Ve státech bývalého Sovětského svazu končících příponou „stán“, ale také na Kavkazu, představují zlaté zuby jakési šperky vypovídající o bohatství jejich nositele. V Uzbekistánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Ázerbajdžánu, ale někdy také v Gruzii a Arménii, vypovídá počet zlatých zubů o sociálním statusu celé rodiny. Ten, kdo má chrup celý ze zlata, je většinou uznáván jako velmi zámožný občan. Proto zde existují početné skupiny držící se této pro Středoevropana těžko pochopitelné praxe.

Přestože tamní vlády chtějí s touto praxí skoncovat, aby vylepšily image své země před Západem, moc se jim to nedaří. Například Tádžikistán se tak snaží již od roku 2006. Tehdejší premiér prohlásil, že jej vyděsil pohled na učitele, který si stěžoval na nízké platy a chudobu, ale chrup měl plný zlatých zubů.

Související:  Největší zlatý důl na světě je Muruntau v Uzbekistánu. Produkcí zlata předběhl i slavný Grasberg

Irina Stakhneva z Kazašské Národní Lékařské Univerzity S. D. Asfendijarova uvádí, že se ve státech střední Asie stále celokovovými zlatými korunkami ošetřují nejen poškozené nebo chybějící zuby, ale i ty zdravé. Cílem pacienta je dosažení takzvaného „zlatého úsměvu“, což vyžaduje i pečlivé nabroušení. Pod horkým vnitrozemským slunečním svitem musí takový chrup zářit jako zlatá cihla.


V Ázerjbajdžánu je tradicí, že se nastávajícím nevěstám odstraňují zdravé zuby a nahrazují se zlatými korunkami. Žena má tímto způsobem svého nastávajícího o svatební noci zcela oslnit. Opět platí jednoduché pravidlo, že čím více zlatých zubů, tím vyšší společenský status.

Západní renesance v podobě takzvaných „grillz“?

V našich končinách se zlaté výplně nepoužívají již desítky let. Nejenže jsou drahé, ale v současné době existují vhodnější materiály. Někdy mají tendenci se ke zlatým korunkám uchylovat Romové, nicméně i v jejich komunitě jde o mizející zvyk.

Na druhou stranu ale nesmíme opomenout nově vznikající módní trend zvaný „grillz“. Ten vznikl ve Spojených státech a v podstatě se jedná o zubní ozdoby, které může tvořit zlato, diamanty či jiné šperky. Většinou jsou to malé šperky nalepené na povrch zubu, někdy se ale zasazují přímo do skloviny. Nicméně „grillz“ nejsou náhradou za samotný zub. Populární jsou zejména mezi příznivci rapu nebo r’n’b a vídat je můžeme u některých celebrit z této subkultury.

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *