Data z rentgenové observatoře Chandra, která obíhá Zemi ve výšce okolo 140 000 kilometrů a z pozemského radioteleskopu MeerKAT v Jihoafrické republice posloužila astronomům z NASA k vytvoření úchvatného snímku srdce Mléčné dráhy.
Expozice zachycuje obrovská energetická vlákna v samotném centru Mléčné dráhy. Bílá barva v tomto případě představuje přehřátý plyn. Rentgenové paprsky detekované Chandrou pocházejí z extrémně horkých zdrojů, jako jsou třeba explodované hvězdy. Ty se v závislosti na množství energie jeví jako modré, oranžové, zelené nebo fialové. Rádiové vlny detekované jihoafrickým teleskopem jsou šedé a světle fialové.
Některá vlákna přesahují délku 20 světelných let. Jejich chování může astronomům přiblížit jevy odehrávající se nejen v centru galaxie, ale i v daleko menším měřítku v procesech, které vytváří aktivita na povrchu Slunce.
Odborníci tyto jevy nazývají vesmírné počasí. Takzvané sluneční bouře mohou ovlivnit život na Zemi tím, že poškodí satelity nebo způsobí výpadky elektrického proudu. Studium vzdálených energetických vláken tak poskytuje širší pohled na sluneční počasí a jeho možné dopady na lidstvo.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.