Polské ultrakatolické Radio Maryja by v našich končinách asi moc posluchačů nenašlo. V Polsku jich má kolem milionu. Přesto je trnem v oku i Vatikánu.
Od svého vzniku v roce 1991 čelilo Radio Maryja řadě skandálů a kontroverzí. Jeho zakladatel, který za totality vedl mše prostřednictvím rádia Svobodná Evropa, Tadeusz Rydzyk, je osobou neméně kontroverzní. Vysílání vede již více jak třicet let a přestože jezdí v luxusním Mercedesu S-Klasse a podle veřejných zdrojů patří k nejbohatším Polákům, prezentuje se před veřejností jako asketa. „Otec ředitel“, jak se Rydzyk nechává titulovat, neposkytuje rozhovory a sbor jeho oddaných až zfanatizovaných příznivců silně připomíná sektu.
Podle mnohých zdrojů právě Rydzyk určuje, co se bude vysílat a hlavně, co se bude říkat. Ano, v rádiu možná uslyšíte nevinné křesťanské písně a čtení z Bible, ale Evropský parlament i Vatikán vinili stanici mimo jiné z antisemitismu či homofobie. Podle dokumentu Jak Bůh hledal Karla, který natočila Česká televize v roce 2020, se Radio Maryja výrazně angažovalo do politického lobbingu ve prospěch strany Právo a spravedlnost (PiS), jež v roce 2019 vyhrála polské volby. Možná má právě stanice, kde za nitky tahá jeden člověk, lví podíl na tomto vítězství.
Rozhlasová stanice i politická strana totiž mají hodně společné. Shodují se v podpoře katolické církve, jsou mimo jiné proti potratům či registrovanému partnerství. Rydzyk tyto postoje prezentuje veřejně a bez ostychu.
Přestože v posledních letech posluchačů Radia Maryja ubývá, stále má silnou základnu podporovatelů především na venkově mezi staršími obyvateli. „Otec ředitel“ vystupuje na pravidelných srazech posluchačů, které zaštiťuje členská organizace „Rodina Radia Maryja“ a právě na těchto setkáních svým příznivcům vštěpuje podle mnohých velmi radikální názory. Paradoxem je, že tito příznivci, většinou důchodkyně, platí rádiu pravidelné poplatky a přispívají tak na jeho fungování, tisk brožur a možná i na toho zmiňovaného mercedesa.
Vatikánu, ale ani polskému arcibiskupství není vysílání rádia zrovna moc po chuti. Nelíbí se jim především selektivismus typu „Otec ředitel řekl..“, což možná trochu připomíná jakousi církev v církvi, kde je prostor pro radikální názory i ovlivňování politiky. Již v roce 2005 rádio veřejně podpořilo Lecha Kaczyńského v prezidentských volbách, načež je vyhrál. Rok 2019 jsme již zmínili a praktický zákaz interrupcí tak může být částečně i dílem Rydzyka. Rok 2023 opět vyhrála strana Právo a spravedlnost, nicméně tentokrát nezískala většinu.
Přestože počet posluchačů Radia Maryja klesá, Polsko zůstává zemí s obrovským podílem věřících. Podle posledních průzkumů se u našich sousedů označuje za věřící 82 % obyvatel. A v Česku? Během posledního sčítání lidu to bylo 22 % obyvatel.
Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.