Fosilní mikrořasa Proterocladus antiquus objevená v severní Číně je podle vědců nejstarší fosilní rostlinou, jaká kdy byla nalezena. Tyto drobné mořské řasy o velikosti zrnka rýže pokrývaly mořské dno před 1 miliardou let a vědci předpokládají, že se z nich v průběhu času vyvinuly všechny rostliny na planetě. O objevu informoval tým vědců z Univerzity ve Virginii prostřednictvím časopisu Nature Ecology & Evolution.
Svého času byla tato zelená řasa zvládající fotosyntézu největším organismem na Zemi. Veškerý další život představovali pouze bakterie a jiné mikrobi. Vědci dosud předpokládali, že se podobné řasy objevily v mořích před 800 miliony lety, nyní se ale ukázalo, že se složitější řasy začaly vyvíjet daleko dříve.
Tento předek všech zelených rostlin dal vzniknout dvěma hlavním větvím rostlinstva. Jedna z nich zahrnuje některé vodní rostliny a veškeré suchozemské, zatímco ta druhá je tvořena výhradně vodními rostlinami.
Proterocladus antiquus se po dlouhém vývoji začal asi před 450 miliony lety usazovat při pobřeží a v podstatě tak „vystoupil“ z vody a pronikal dále do vnitrozemí, kde se přizpůsoboval dávnému nehostinnému prostředí. Vznikly z něj mechy, kapradiny, borovice i sekvoje.
Za dnešního nejbližšího příbuzného této dávné mikrořasy je považován porost ocikový (Ulva lactuca), někdy také nazývaný mořský salát. Ten můžete důvěrně znát z dovolené od moře i vy.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.