Překvapivě protichůdné názory mají britští vědci na nošení roušek či jiné ochrany dýchacích cest. Diskuzi vyvolala zpráva od multidisciplinární skupiny DELVE sestavené Královskou společností za účelem vyhodnocování dat během pandemie nového koronaviru. Zpráva uvádí, že nošení roušek má smysl. Názory některých odborníků přinesl deník The Guardian.
Zpráva Královské společnosti roušky doporučuje
Analýza naznačuje, že roušky by mohly omezit přenos u asymptomatických a pre-symptomatických nositelů, pokud jsou používány v situacích, kdy fyzické distancování není možné nebo předvídatelné. Při takovém používání mohou roušky, včetně látkových podomácku vyrobených, přispívat ke snížení přenosu viru. Autoři však uvádějí, že na danou problematiku existuje jen malé množství studií.
Závěr zprávy přiměl ostatní vědce k tomu, aby vyjádřili své výhrady. Většina z nich chápe analýzu jako názor několika jedinců, nikoliv jako studii.
Je málo důkazů, tvrdí odborníci
Doktor Simon Clarke z Univerzity v Readingu a odborník na mikrobiologii uvedl, že zpráva neposkytuje žádné nové důkazy a příliš nedbá na fakt, že zakrytá ústa mohou mít negativní dopady na chování lidí. „Dokud nebude poskytnuto více důkazů, všechna doporučení budou založena pouze na názorech,“ dodal. Podobně se vyjádřil i doktor Ben Killingley z University College London. „Zpráva je moc optimistická. Není správné říkat, že roušky mohou snížit přenos viru v komunitě. Neexistuje pro to žádný důkaz. Tím ale nechci tvrdit, že to nemusí být nápomocné.“
Doktor Antonio Lazzarino z Oddělení epidemiologie a veřejného zdraví z University College London byl ještě kritičtější. „Toto není výzkum. Jedná se o nesystematický přehled anekdotických a neklinických studií,“ uvedl a dodal, že je potřeba rozsáhlého srovnávacího výzkumu. „Na základě toho, co víme o dynamice přenosu a patofyziologii covid-19, převažují negativní účinky nošení roušek nad těmi pozitivními.“
Profesorka Trisha Greenhalghová z Oxfordské univerzity však zprávu uvítala. Podle ní obsahuje důležité sdělení, že velká část přenosu Sars-CoV-2 probíhá od lidí, kteří nemají žádné příznaky. V takovém případě může být nošení látkových roušek velmi nápomocné, nicméně i podle vědkyně je zapotřebí další výzkum.
Malé srovnání s Českem
Velká Británie patří k zemím s nejvíce potvrzenými případy nemoci covid-19. Zdravotníci v zemi evidují více jak 190 tisíc odhalených pacientů a v souvislosti s koronavirovou pandemií zemřelo téměř 29 tisíc osob. V Británii není povinné roušky nosit.
Povinnost nosit roušky na veřejnosti platí v České republice od 19. března a podle dat Ministerstva zdravotnictví počet nově odhalených případů v posledních dnech výrazně ubývá. Nelze tvrdit, že současná optimistická situace je důsledkem nošení roušek, ale v porovnání s Británií, kde je sice 6krát více obyvatel, ale téměř 24krát více odhalených případů, si vlastní názor můžeme udělat sami.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.