Grand Canyon je jedním z přírodních divů světa, a tak není divu, že jej ročně navštěvují miliony turistů. Někteří se ale domů nevrátí. Na vině však není nebezpečnost samotného místa, za neštěstími stojí spíše lehkovážnost některých návštěvníků. Řečí matematiky v Grand Canyon zemře 1 ze 400 000 návštěvníků.
Nejvíce úmrtí má na svědomí slunce
Nejčastější příčinou smrti ale není pád do hlubin kaňonu, nýbrž dehydratace organismu. Grand Canyon leží v pouštní krajině a slunce zde opravdu umí zatopit. Konkrétní statistiky zemřelých z důvodu přehřátí nejsou přesné, ale za většinou těchto případů stojí nedostatečná výbava návštěvníků. Přestože jsou lidé správci národního parku upozorňováni na toto nebezpečí, ne všichni se na tůru vydají s velkým množstvím vody a přikrývkou hlavy.
Touha po dokonalé fotce a nepozornost
Průměrná úmrtnost v kaňonu je 12 osob za rok, ale v posledních letech mrtvých přibývá. Podle statistik doposud spadlo z útesů 55 lidí. Za většinou těchto nešťastných událostí stála nezodpovědnost a touha po krásných fotkách. Dokonce došlo ke kuriózní situaci, kdy 38letý muž chtěl pro fotografii naznačit, že padá, což se doopravdy stalo. Záchranáři jej našli v hloubce 120 metrů bez známek života. V březnu 2017 spadl třicetiletý Američan do hloubky 84 metrů poté, co si pořizoval selfie a ztratil rovnováhu. Není to ale jediný případ, kdy populární selfie vedlo k pádu.
Správci Grand Canyonu návštěvníky upozorňují, aby se drželi pouze zpevněných a vyznačených cest. Půda mimo stezky může sice vypadat bezpečně, ale zdání někdy klame. Erodující hornina je často smrtící pastí, kdy jedno šlápnutí stačí k nekontrolovatelnému pádu do spárů horkého kaňonu. „Pamatujte, že to není Disneyland,“ říkají návštěvníkům správci, často jsou ale tato slova marná.
V roce 2007 otřásla parkem tragédie, kdy se do více jak stometrové hloubky zřítila čtyřletá dívka. Jedná se o nejmladší potvrzenou oběť.
Letecké neštěstí i přívalové vlny
V kaňonu se ale v minulosti neumíralo jen na přehřátí či pády. Ve statistikách, které vede americký novinář Thomas M. Myers, figurují i letecká neštěstí či utonutí. A není jich málo. Myers pečlivě dokumentuje každou událost, která vedla ke smrti. Ve vodách řeky Colorado se v kaňonu utopilo 79 osob, většinou raftařů. 242 úmrtí je spojeno s leteckými neštěstími, která se nad Grand Canyonem odehrála, z nichž se to nejtragičtější stalo v roce 1956. Sedm obětí si také vyžádaly nečekané přívalové povodně.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.
Před mnoha lety kolega z práce takhle málem dopadl. S kamarády začal sestup dolu a udělali skoro 800 výškových metrů. Když zjistili, že to nezvládnou ( ani zdaleka nebyli dole ) tak se začali vracet. Bez vody tam málem zůstali. Ve stínu auta potom leželi víc jak půl hodiny, než se mohli nějak hýbat. Už nikdy takovou pitomost neudělá. Dnes už jsou mobily, ale tenkrát nic.