Oumuamua
Zdroj: ESO/M. Kornmesser Derivative: nagualdesign / CC BY-SA

Když byl v roce 2017 poprvé spatřen mezihvězdný objekt Oumuamua, vzbudil zájem nejen odborníků, ale i veřejnosti. O jeho původu vedou vědci spory dodnes a zatím nebyla vyloučena ani možnost, že bylo těleso doutníkového tvaru poslem mimozemské civilizace. Nejnovější studie norských vědců zveřejněná v odborném časopise Astrophysical Journal Letters naznačuje, že mezihvězdný posel vznikl shlukováním kosmického prachu.


Jane Luu, astronomka na univerzitě v Oslu, poukazuje na možnost, že je Oumuamua objektem, který mohl vzniknout z materiálu odfouknutého z jádra komety mimo naši sluneční soustavu a těleso pohromadě drží statická elektřina. Takových objektů je ve Sluneční soustavě mnoho, jen mnohem menších rozměrů.

Od roku 2017, kdy vědci poprvé Oumuamua spatřili, zformulovali nesčetné množství teorií o tom, jakého byl mohl být původu, jak rychle se pohybuje a odkud přišel. Nakonec jeho rychlost změřili na 92 000 km/h. To je velmi vysoké číslo, proto astronomové přišli s teorií, že za touto rychlostí musí stát pevný vodík, který se při přiblížení ke Slunci mění na plyn a objektu tak dává rychlost. Některé odborné studie dokonce zvažovaly, že by mohl Oumuamua být jakousi mimozemskou sondou.

Související:  Asteroid o velikosti SUV proletěl v rekordní blízkosti od Země

Luu a její tým však stojí nohama na Zemi a navrhuje možnost, že část horniny, ze které se Oumuamua skládá, pochází z jádra komety, která svoji mateřskou hvězdu obíhala po dlouhé dráze. Postupem času, jak se na fragment nabaloval další materiál a objekt se zvětšoval, jej plyn proudící z komety vytlačil do hlubokého vesmíru na dalekou pouť, jejíž malou částí byl i několikatýdenní průlet Sluneční soustavou.


Pozorování nových mezihvězdných těles není jednoduché, protože je lze sledovat pouze po velmi omezenou dobu. Luu se domnívá, že takové objekty prochází Sluneční soustavou častěji, jen je neumíme najít. K jejich pozorování je potřeba špičková pozorovací technologie, která dokáže zachytit i extrémně slabé objekty. Takovým přístrojem je aktuálně dalekohled Pan-STARRS 1 na Havaji. Ten také objevil těleso Oumuamua.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *