Arktická část Kanady je člověkem prakticky netknuta. Obrovské pláně na pomezí tajgy a tundry bez silnic a měst jsou posety četnými jezery, z nichž většina nemá ani jméno. Nebýt naleziště drahých kamenů, vypadala by tak i oblast kolem kanadského jezera Lac de Gras. Jenže zdejším člověkem přetvořená krajina vypadá zcela jinak, děsivě a úchvatně zároveň. Fascinujícím je především diamantový důl Diavik na východním ostrově jezera, kde se těží nejintenzivněji.
Trychtýře do nitra země
Plocha o velikosti 20 km2 je spíše ostrovem naruby. Přitom ještě relativně nedávno nic nenasvědčovalo rozsáhlým změnám, které se na tomto vzdáleném místě odehrají. A najednou jsou zde díry obklopené vodami chladného jezera.
Průzkumy v devadesátých letech minulého století odhalily několik ložisek drahých kamenů, přičemž samotná těžba byla zahájena v roce 2001. Jezero Lac de Gras bylo spojeno pozemní ledovou cestou s 300 kilometrů vzdáleným městem Yellowknife, avšak trasu lze vzhledem k podmínkám využívat jen několik měsíců v roce. Pracovníci, kterých je v současné době více jak tisíc, ale od světa odříznuti nejsou. Funguje zde také letecké spojení.
Fascinující diamanty
Povrchová těžba, která v krajině zanechala nesmazatelnou stopu, byla ukončena v roce 2012. Tehdy se začala psát nová kapitola Diaviku, protože až přechod na podzemní těžbu přinesl skutečné úspěchy. V roce 2015 se podařilo pod povrchem objevit 187,7 karátový diamant nazvaný Diavik Foxfire, který byl následně vystavován po celém světě. Po vybroušení do dvou náušnic se prodal za 1,5 milionu dolarů.
O tři roky později, v říjnu 2018, tento kousek mnohonásobně překonal další nález. Společnost provozující důl oznámila objev 552 karátového žlutého diamantu o velikosti 33,74 x 54,56 mm. Nejenže tento drahý kámen předčil kus z roku 2015, ale stal se i největším diamantem, který byl objeven na severoamerickém území. Jeho cena zatím nebyla určena.
V roce 2003 se předpokládalo, že by dostupné zásoby diamantů měly být vyčerpány někdy mezi roky 2019 a 2025. Zatím se stále těží. Roční produkce činí přibližně 7 milionů karátů, což odpovídá asi 1 400 kg diamantů. Fascinující dílo je tak ekonomickým tahounem kanadských Severozápadních teritorií.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.