les v Číně
Ilustrační foto. Zdroj: Pixnio

V loňském roce byl v čínské oblasti Paj-se nedaleko města Le-jie objeven dosud neznámý starověký prales. Jak mohl po tak dlouhou dobu unikat lidské pozornosti? Poměrně jednoduše. Nachází se totiž 192 metrů pod zemí a pravděpodobně v něm žijí zcela nové a neznámé druhy.


Podzemí, kam dopadá světlo

Závrty, které si lze jednoduše představit jako díry v zemi, vznikají v takzvaných krasových krajinách. To jsou oblasti, v nichž vlivem podzemních vod dochází k rozpouštění určitých druhů hornin – například vápence či dolomitu. Díky tomu pak v těchto horninách vznikají všelijaké roztodivné tvary, jeskyně a právě i závrty.

Tento jev není nijak vzácný a objevuje se v oblastech celého světa. Nicméně obvykle tyto závrty vznikají pod zemí tak, že do nich nedopadá sluneční světlo a nedají se jednoduše pozorovat z povrchu. Nebo jsou prostě jen příliš malé a mělké – takový závrt může mít v průměru pouhý metr. A právě tím je ten nově objevený výjimečný – je obrovský a navíc do něj dopadá sluneční světlo, díky čemuž v něm mohl začít bujet život.


Z 30 podobných závrtů je tento jediný s pralesem

Díky slunečnímu světlu se mohl v této 192 metrů hluboké, 306 metrů dlouhé a 150 metrů široké proláklině rozvinout vlastní jedinečný život. Vědci, kteří tento podzemní prales zkoumali, zjistili, že zde rostou stromy vysoké až 40 metrů. Místní podrost je vysoký po ramena a očekává se, že zde budou objeveny zcela nové druhy živočichů nebo rostlin.

V okrese Le-jie se nachází 30 podobných závrtů. Tento je z nich ale největší a také jediný s vlastním podzemním pralesem. Kromě toho se na dně této obrovské jámy nachází další tři jeskyně, které také vznikly díky erozi. I ty představují ideální místo, kde by mohly žít nové a doposud neobjevené živočišné druhy.Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *