Arktida
Arktida. Foto: Pixabay

Postupné oteplování světa způsobuje mimo jiné tání permafrostu, který byl zamrzlý po velmi dlouhou dobu. V tomto rozmrzajícím materiálu se nachází spousta různých mikrobů, kteří v něm byli v některých případech uvězněni po tisíce let. Nejdiskutovanější z nich jsou viry, které by mohly pro současný život na Zemi představovat jisté riziko. Přezdívá se jim zombie viry a vědci se snaží zjistit, do jaké míry by nás mohly jednoho dne ohrozit.


Viry z permafrostu jsou infekční i po desetitisíciletích

Aby mohli vědci tyto mikroby studovat, museli některé ze zombie virů oživit ze sibiřského permafrostu. Jeden z nich byl starý téměř 50 000 let, což je rekordní věk pro návrat zmrazeného viru do stavu, ve kterém je opět schopný infikovat organismy. Kromě tohoto viru jich bylo oživeno dalších 12, z nichž většina je stará desítky tisíc let. Vědci zjistili, že se od všech ostatních známých virů liší svým genomem.

Související:  Propadlina Batagajka, která se doslova mění před očima, představuje živoucí laboratoř

Rekordní virus byl nalezen pod jezerem, další pochází z míst jako srst mamuta nebo střeva sibiřského vlka. To vše bylo samozřejmě pohřbené pod permafrostem. Tým vědců pomocí výzkumu dokázal, že viry mají stále potenciál být infekčními patogeny, což je činí nebezpečnými.

Čtvrtina severní polokoule je podložena trvale zmrzlou zemí, kterou označujeme jako permafrost. Postupné oteplování a následné tání permafrostu uvolňuje organickou hmotu, která byla zmrzlá až milion let. Může být jen otázkou času, kdy se odtamtud dostane virus, který život na naší planetě ohrozí.

Permafrost
Permafrost na severní polokouli. Zdroj: GRID-Arendal, CC BY-NC-SA 2.0, Flickr

Zombie viry mohou představovat vážnou hrozbu, na kterou se nelze zcela připravit

Tyto viry by samozřejmě nemusely ohrozit pouze lidi, ale také zvířata či rostliny, což by mohlo vést ke katastrofě. Podle vědců bychom měli vědět o riziku toho, že i staré viry mohou představovat hrozbu, a počítat s ním. Většina těchto virů nám však bude zcela neznámých a míra jejich nakažlivosti se ukáže až tehdy, když se dostanou do vnějšího světa. Tím pádem se na takovou situaci nelze nijak zvlášť připravit předem.


Viry samozřejmě nejsou jedinými mikroby, které tání permafrostu uvolňuje. Najít mezi nimi můžeme také řadu bakterií, avšak vzhledem k antibiotikům, které máme k dispozici, se dá předpokládat, že ty nebudou představovat takovou hrozbu. Na virová onemocnění ale stále neumíme efektivně vytvářet účinné léky a často proti nim bývá jedinou ochranou očkování, které ale nějakou dobu trvá vyvinout. Takový virus by proto mohl být pro veřejné zdraví velmi problematický.

Související:  Yanar Dagh. Hořící hora v Ázerbájdžánu je jedinečným přírodním úkazem

Jedinou možností, jak se připravit, jsou další výzkumy

Tým, který daný výzkum prováděl, vedl mikrobiolog Jean-Marie Alempic z Francouzského národního centra pro vědecký výzkum. Podle něj je jedinou možností, jak se na případnou hrozbu zombie virů připravit, tyto viry nadále zkoumat. Jedině tak dokážeme co nejpřesněji zjistit, co ve zmrzlé zemi vyčkává a spolehlivě tak odhadnout nebezpečí, které by se mohlo jednoho dne probudit z dlouhého spánku v permafrostu.



avatar

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *