loď
Ilustrační foto. Zdroj: Freepik

Svět se mění velmi rychle a s ním i odvětví, kterých si skoro nevšímáme, pokud nás neživí. Takovým je například i mezinárodní nákladní doprava. Ta musí reagovat na změny v byznysu, v oblasti ekologie i v oblasti technologií. I tady tak najdete trendy, které ukazují, jak bude vypadat svět za několik let.


Letecká doprava

Rychlost, rychlost a zase rychlost. V globalizovaném světě je klíčovým faktorem nejen pro mezinárodní obchod. Dnešní letadla možná nelétají o moc rychleji než ta před dvaceti lety. Oproti nim jsou ale vybavena nejnovějšími technologiemi, které umožňují optimalizovaný let a minimalizují zpoždění. Jen tak mohou letecké spediční firmy, jako je například https://www.smartex.cz/cs, nabízet skutečně expresní doručení.

Rychlost se však často rozchází s dalším trendem, kterým je udržitelnost a snížení ekologické stopy. S rostoucím důrazem na ochranu životního prostředí se i letecký průmysl snaží snížit svůj ekologický dopad. Vylepšená paliva, modernější stroje s nižší spotřebou nebo alternativní pohony jsou i doménou letecké dopravy.

Moderní technologie pak hrají i v letecké dopravě klíčovou roli. Senzory, umělá inteligence a blockchain umožňují real-time sledování polohy, teploty a dalších parametrů nákladu. To zvyšuje bezpečnost, minimalizuje rizika a přispívá k efektivitě celého dodavatelského řetězce.


Silniční nákladní doprava

I když se to nemusí zdát, podobná situace vládne v kamionové dopravě. Zde však nad rámec výše uvedeného vstupují do hry dva trendy, se kterými velká část veřejnosti nesouhlasí. Tím první je elektromobilita. Už dnes se vyvíjejí bateriové tahače, kterým má patřit budoucnost. Stejně jako u osobních aut jsou omezeny dojezdem a délkou nabíjení. U kamionů jde však o mnohem větší problém. Přesto lze předpokládat, že elektrické kamiony budeme v provozu potkávat poměrně často.

Druhý aspekt je východiskem k otázkám bezpečnosti a komfortu dopravy a jmenuje se autonomní řízení. Co začalo parkovacími senzory, kamerami a ještě dříve automatickou převodovkou, to skončí změnou role řidiče v pouhého dispečera. O pohyb samotný se bude starat stroj. Ačkoli to zní jako sci-fi, technologie jdou v tomto ohledu velmi rychle dopředu a téměř plně autonomní vozidla se už dávno testují, a to i v reálném provozu.

Železniční doprava

Železniční doprava získává na významu díky svým ekonomickým a ekologickým výhodám. Rychlost a efektivita kombinované s nižšími emisemi CO2 jsou klíčové faktory, které přitahují pozornost podniků. Moderní železniční systémy jsou navíc schopny přepravit velké množství nákladu na dlouhé vzdálenosti. Ruku v ruce s vyšším zájmem o železniční dopravu pak přichází i investice i do ní, které zvyšují její efektivitu.

Podobně jako jiné druhy dopravy i železniční doprava prochází procesem digitalizace. Moderní technologie umožňují sledování pohybu nákladu v reálném čase, což zvyšuje bezpečnost a transparentnost. Inteligentní systémy správy nákladu na železnici usnadňují optimalizaci trasy a snižují časy tranzitu.

Dalším nezpochybnitelným trendem v této oblasti je integrace železnice do logistických řetězců. V místech s optimální železniční sítí to umožňuje snížení ekologické stopy nebo zefektivnění celého procesu dopravy. Vznik takového řetězce pak umožní i alespoň částečné využití železnice v oblastech s méně kvalitní železniční sítí.

Lodní doprava

Velkým strašákem ekologů jsou pak nákladní lodě. Dobrou zprávou je fakt, že trend ekologizace dopravy dorazil i na oceánskou hladinu, a tak jsou zaváděny modernější, úspornější a ekologičtější druhy lodí.

Nejde ale jen o ekologii. Automatizace  a digitalizace hraje v lodní dopravě stále větší roli, a to nejen na palubách a v podpalubí, ale i v přístavech. Moderní technologie, jako jsou autonomní jeřáby a drony, snižují dobu manipulace s nákladem a zvyšují efektivitu překládky. Elektronické systémy správy přístavů přispívají k optimalizaci toku nákladu.

Pokud bychom tedy hledali hlavní trendy v nákladní dopravě, vždy bychom se bavili o slovech jako je ekologie, technologie nebo digitalizace.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *