Řeka Caño Cristales
Řeka Caño Cristales. Foto: Mario Carvajal, CC BY 3.0, Wikimedia

Řeka pěti barev nebo tekoucí duha – tak je známá zhruba 100 km dlouhá kolumbijská řeka Caño Cristales, která je jedním z nejpozoruhodnějších přírodních jevů Jižní Ameriky. Její koryto je plné sytě modrých, zelených, žlutých, červených a černých odstínů. Je jediným místem na světě, kde lze tento fascinující jev plný barev pozorovat.


Řeka plná vzácných řas ale bez jediné ryby

Výrazná barevnost řeky je způsobena kombinací několika faktorů. Prvním z nich jsou vodní řasy – konkrétně druh macarenia clavigera. Jde o endemický druh řasy, který neroste nikde jinde na světě. Macarenia clavigera získává v období reprodukce, které trvá od července do listopadu, sytě rudé zbarvení. Dalšími faktory jsou výrazně žlutý písek, zelený mech, černé skály a modrý odraz nebe. Toto všechno v kombinaci s průzračnou vodou způsobuje překrásné pětibarevné zbarvení řeky.

Samotná voda v řece obsahuje jen minimum živin, takže v ní nežijí žádné ryby. Tím pádem zde není ani příliš živočichů, kteří by mohli čirou vodu vířit a kalit pískem. Samotné okolí řeky je ale naopak biologicky velmi rozmanité, jelikož se zde sbíhá povodí z pohoří And a také vody Amazonky a Orinoka. Břehy řeky Caño Cristales jsou obklopené tropickým deštným pralesem a v jejím okolí žije mnoho endemických druhů.

Související:  Australské jezero Hillier je růžové jako žvýkačka. Za zbarvení mohou nejspíš mikroorganismy

Řeka i její okolí byly ohroženy návaly turistů

Před pandemií covidu-19 byla řeka turisticky velmi oblíbená. Každoročně se k ní hrnuly tisíce turistů. Takové množství návštěvníků však místnímu specifickému prostředí příliš nesvědčilo a vědci se začali obávat, že by řeka mohla být tolika turisty ohrožena. Z toho důvodu byla přijata opatření na ochranu oblasti. Vedoucí turistické rady země výrazně omezil cestovní ruch v nejbližším městě La Macarena, ze kterého navštěvovalo národní park nejvíce turistů. Také došlo k omezení návštěvníků na 200 denně.


Přes všechna opatření byla oblast i nadále turisticky tak aktivní, že byly úřady ochrany životního prostředí v roce 2019 nuceny destinaci na půl roku úplně uzavřít. Hrozilo, že by přívaly turistů mohly řeku a její okolí zkrátka zničit. Pak ale přišla pandemie a uzavírka se tak protáhla na dobu 18 měsíců. Podle biologů i strážců parku bylo toto uzavření přínosné – mělo velmi pozitivní účinek na zdraví řeky a výrazně se zde rozrostlo množství fauny. Oblast byla turistům opět zpřístupněna v červnu 2021.

Nebezpečí však řece hrozí i nadále

Přestože omezení turistů a dočasná uzavírka řece prospěly, stále jí v budoucnosti hrozí zničení. V okolí regionu dochází k velmi rychlému odlesňování a ke změnám srážek. Tyto faktory mohou vést ke změně čiré vody v řece na kalně hnědou, což by mohlo způsobit až vyhubení řasy i dalších endemických druhů. Přestože se místní vláda snaží dělat vše pro to, aby unikátní prostředí zachovala, je docela možné, že dříve nebo později zkrátka zanikne.

Galerie:Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *