Jezero Hillier
Foto: Kurioziteti123 / CC BY-SA

Zvláštní přírodní úkaz se nachází na jihozápadě Austrálie na jednom z ostrovů malého souostroví Recherche. S nekonečně modrým oceánem zde sousedí jezero Hillier, jehož voda je výrazně růžová.


Pozoruhodný ale není jen kontrast obou sousedících vodních ploch. Vědci totiž zatím stále plně nerozumí extrémnímu zbarvení jezera. Mnoho odborníků je ale přesvědčeno, že za jevem stojí neškodná bakterie Dunaliella salina. Té se daří v prostředí s vysokým obsahem soli, které je v jezeru Hillier opravdu hodně. Bakterie při absorbování slunečního světla produkují červený pigment, kterého je tolik, že změní barvu vody. Tento proces už byl zkoumán například ve vodách senegalského jezera Retba, kde se voda také zbarvuje, jenže se tak děje pouze několik měsíců v roce.

V případě australské anomálie je jezero růžové po celý rok, a to tak sytě, že i když vodu přelijete do sklenice, stále ji vidíte růžovou. Proto vědci také zvažují přítomnost halofilních bakterií v solné krustě, které by mohly v reakci s hydrogenuhličitanem sodným zbarvovat vodu.

Jezero, které je od Indického oceánu odděleno jen úzkým pásem písku, bylo objeveno v roce 1802 navigátorem a kartografem Matthewem Flindersem. Ten byl anomálií fascinován, na místě odebral vzorky vody a usoudil, že zdrojem zvláštní barvy je vysoká slanost. O jezeře následně napsal ve svém časopise. Později se z vody na místě těžila sůl. Dnes je součástí přírodní rezervace Cape Arid, a přestože by koupání v jezeře bylo nejen neškodné, ale naopak příjemné, vstup do jeho vod je zakázán. Ostatně na ostrov se nedá tak snadno dostat. Neexistuje žádný spoj, který by na místo plul nebo letěl, a tak se turisté mohou alespoň podívat na hladinu jezera prostřednictvím některého z vyhlídkových letů.


Růžové jezero Hillier se nachází na Středním ostrově souostroví Recherche nedaleko australského pobřeží. Ačkoliv je extrémně slané, není bez života. Jeho vody jsou bohaté na ryby a další život. S délkou kolem 600 a šířkou 250 metrů patří mezi menší vodní plochy. Díky svojí neustále růžové barvě ale fascinuje celý svět.

Galerie:

Zdroje: hillierlake.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *