Rovinj
Foto: Pixabay

Pokud vyrazíte na Istrii, pravděpodobně navštívíte Pulu s koloseem a akváriem. Ve stínu hlavního istrijského města tak trochu stojí nádherné městečko Rovinj. Jeho starobylé centrum rozkládající se na malém uměle vytvořeném poloostrově, vypovídá o historii regionu snad jako žádné jiné místo na Istrii. Vítejte v Rovinji, ve městě, které zažilo mnoho vlád – od Římanů, po Franky, Italy i Habsburky. Právě proto se zde budete cítit  jinak než v ostatních istrijských či dalmáckých městech, ale chorvatská bezprostřednost je i v tomto městě stále na blízku.


Střípky z historie městečka Rovinj

Pokud bychom se měli věnovat historii města, bylo by to dlouhé čtení, a proto se zaměříme jen na několik důležitých bodů, které je dobré znát při poznávání místních památek.

Původní sídlo vzniklo ve starověku na ostrově nedaleko pobřeží a obývali jej benátské a illyrské kmeny. Po příchodu Římanů bylo obyvatelstvo podrobeno říši, po jejímž rozkolu se Rovinj stala nakrátko součástí Byzance. Později území připadlo Frankům. Nejvýznamnějším historickým milníkem však bylo včlenění do Benátské republiky v roce 1283. Až po pádu Benátské republiky v roce 1797 město prosperovalo a stalo se jakýmsi hlavním centrem Istrie. V 18. století také došlo k umělému propojení ostrova s pevninou a tak Rovinj získala podobu, jakou můžeme vidět dnes.

Po pádu Benátska následovalo období chaosu a politické nestálosti. Nakonec došlo k připojení území k Rakousku-Uhersku a až do roku 1918 bylo město součástí stejného uskupení jako naše vlast. V té době většina zdejšího obyvatel mluvila italsky, a tak po pádu monarchie obyvatelé uvítali připojení k Italskému království. Tento stav netrval dlouho a město v roce 1947 bylo včleněno do Jugoslávie. Na situaci obyvatelstvo reagovalo úprkem do vlasti, Rovinj se prakticky vylidnila a původní název Rovigno se změnil na současné pojmenování. Po rozpadu Jugoslávie v roce 1991 se Rovinj stala součástí Chorvatska, přesto je dnes minimálně 15 % obyvatelstva italského původu.


Související:  Čtyři zajímavosti v Pule, které musíte vidět

Památky a duch města

Rovinj je malé město. Podle posledního sčítání lidu jej obývá asi 14 000 lidí, a tak jsou všechny významné historické památky soustředěny na poměrně malém prostoru bývalého ostrova. Dominantou, která svým vzhledem i výškou převyšuje všechny ostatní stavby, je kostel sv. Eufemie (Sveta Fuma), který byl postaven v posledních letech Benátské republiky. Kostelní věž je symbolem města a vytváří jeho typickou scenérii, která je snad na všech pohledech a fotografiích (tak jako na úvodní fotce). Kostel je pojmenován podle starokřesťanské mučednice, jejíž sarkofág je v něm uložen a může si jej prohlédnout každý návštěvník. Vrchol věže zdobí bronzová socha světice, která se stala také patronkou města. Vystoupíte-li po dřevěném schodišti až na vyhlídkový ochoz, naskytne se vám nádherný pohled na členité istrijské pobřeží i na samotný střed města.

Z Benátské doby pocházejí zároveň další artefakty. Nedaleko malebného přístavu se nachází Balbiho oblouk, což byla dříve městská brána, ale z původních hradeb se dochovaly jen zlomky. Za zmínku stojí ještě radnice či bunkr na pobřeží. Nejstarší dochovanou památkou je pak románská kaple sv. Trojice, kterou naleznete nedaleko autobusového nádraží. Dnes tato malá stavba slouží jako galerie.

Pro poznávání ducha Rovinje však nemusíte mít žádný konkrétní cíl. Stačí se procházet typickými středomořskými uličkami a ráz města prozradí vše podstatné. Ve městě se mísí italský a chorvatský temperament s kulturou dávno zaniklých říší. Navštivte muzea věnující se dávným časům, na která jsou místní obyvatelé pyšní nebo zajděte do malého akvária, které vás nechá nahlédnout do podmořského světa na Jadranu.

Pokud se o historii zajímáte podrobněji, vyrazte asi 3 kilometry za hranice města do lokality zvané Monkodonja. Nacházejí se zde zbytky opevnění z doby bronzové a jeho vznik se datuje do 2. tisíciletí před naším letopočtem.

Související:  Letadlem do Chorvatska. Kdy se to vyplatí a kdy je lepší cestovat vlastním autem?

Moře a koupání

Nakonec nelze opomenout ani to nejdůležitější, za čím většina turistů do Chorvatska míří, a tím je moře a koupání. V okolí města najdete krásné oblázkové pláže typické pro celé Chorvatsko. Pláže a vlastně i celé město a jeho okolí je obklopeno borovicovými lesíky, které v parných letních dnech vytvářejí příjemný úkryt před slunečním žárem. Mezi stromy vedou jak stezky pro cyklisty, tak pro pěší. Ubytovat se lze v jednom z mnoha kempů v okolí, stejně tak jako v penzionech nebo hotelech.

Rovinj je údajně nejfotogeničtější a nejromantičtější město v Chorvatsku, a tak by byla škoda ho minout. Pokud jeho návštěvu doplníte o výlet loďkou kolem okolních ostrovů, naskytne se vám krásný pohled na siluetu města.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts