Kanton
Macao. Foto: Unsplash

Whampoa byl v minulosti zkomolený název pro bránu do Číny. Původně šlo o malý ostrov v Perlově řece (ve skutečnosti společné deltě tří velkých řek), kde mohly mít západní země své faktorie.


Toto území se nacházelo za čínskou hranicí, císaře nejspíš moc nezajímalo. Na nedalekých skalách se uchytili Portugalci a vzniklo tak pověstné město Macao. Inu a ještě „o kousek dál“ se po vyhrané opiové válce usadili Britové. Vznikl „voňavý přístav“ Hong Kong a 150 let trvající napětí. Ze začátku moc nevoněl, protože to byla bažina plná nemocí, ale přejmenovali ho kvůli skladem s kořením.

Pokud chtěli Portugalci nebo Britové oslovit čínskou vládu, museli přijít pod hradby Kantonu (města, které mělo již před stovkami let přes milion obyvatel) a předložit petici úředníkovi. Neměly garantovány, že si jich někdo všimne nebo vyslechne. Pro Evropany se používal tehdy termín Rudí barbaři – a pokud se náhodou dostali do pevninské Číny, museli být označeni značkou jako poddaní čínského císaře zpoza hranic.

Kanton
Kanton. Foto: Unsplash

Jiný jih

Kanton měl odjakživa jinou kulturu než Peking a sever Číny. Zdejší lidé jsou podobně jako jižanští Evropané emotivnější a méně rezervovaní. Obyvatelé Kantonu a Pekingu si navzájem nerozumí – jejich jazyky jsou odlišné. Také filmy se překládají do obou hlavních dialektů, mandarínského a kantonského – představitelem kantonštiny je například slavný Jackie Chan (mimochodem, doma slavnější zpěvák než herec). Číňany sjednocuje písmo. Jednomu císaři před dva tisíce let napadlo, že různé národy pod jeho vládou budou používat stejné znaky – na tomto základě funguje i moderní Čína.


Trojici Macao, Kanton a Hong Kong doplňuje další gigantická metropole s 13 miliony obyvatel – Šen-Čen. Na balících z Číny se většinou uvádí v anglickém tvaru Shenzhen. Toto obrovské souměstí kolem obrovské delty Perlovy řeky tvoří superhospodářský prostor, který se vyrovná 25-milionovému Šanghaji. Navíc, pokud cestujete dál do Japonska, do Austrálie nebo na Srí-Lanku, zřejmě budete přestupovat někde v kantonské oblasti.

Macao a Hong Kong jsou stále považovány za zvláštní oblasti, poloostrovy a ačkoli jsou spojeny nejdelším mostem na světě, mluví se o nich jako o ostrovech. Hong Kong je geograficky maličký, ale patří k němu přes 200 ostrůvků. V tak hustě obydleném městě (7,5 milionu lidí) je problém s dopravou, proto vláda ve středu města postavila 800metrový eskalátor pro chodce.

Mekka hazardu

Chcete-li zažít syntézu východní a západní kultury, určitě si za destinaci zvolte Hong Kong nebo Macao. To druhé jmenované bylo pod Portugalskou vládou 440 let a Portugalci ho vrátili až po obrovském tlaku, kdy jejich kolonie vysávala velkou část státního rozpočtu. Macao je z velké části založeno na ekonomice kasin a legálních hazardních hrách.

Přestože je hazard v Číně zakázán, Macao má výjimku. Z hazardu dokáže vytěžit více peněz než slavné Las Vegas. Soustředí se VIP hráče, proto jsou tamní mrakodrapy zevnitř tak luxusní. Má to i negativní sociální dopady a někteří říkají, že závislost na hazardu je pro město jako droga.

Orient v subtropech, mrakodrapy, starodávné chrámy – ale také finanční centra a obrovské továrny na elektroniku. Několik národních parků a jedna z nejhustěji obydlených oblastí na světě – pokud začínáte poznávat Čínu, doporučujeme začít z jihu, tak jako kdysi první evropští objevitelé.



Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Lucie aktivně píše od roku 2017 a je hybnou silou několika magazínů. Vyhledává aktuální témata a dokáže je s ohledem na SEO srozumitelně předložit čtenářům.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *