Francouzská Guyana
Foto: Alexander Stirn, CC BY 2.0

Brazílie je od evropské pevniny vzdálená tisíce kilometrů. Přesto můžeme s trochou nadsázky říci, že právě Brazílie je největším sousedím státem země galského kohouta. Ptáte se proč? Odpovědí je Francouzská Guyana, největší francouzský zámořský department a zároveň území Evropské unie.


Francouzská Guyana je veskrze zajímavou jihoamerickou zemí, přírodní podmínky tohoto území se podobají divoké Brazílii, ale je zde o poznání klidněji. Tento department také nikdy nepoznal vojenskou diktaturu, která je společným znakem historie většiny zemí latinské Ameriky. To vše se pak promítá do ducha země, který je poklidný, přestože z místního kosmodromu bouřlivě startují do vesmíru rakety Evropské kosmické agentury.

Kruté začátky Evropanů ve Francouzské Guyaně

Guyana je francouzskou kolonií od 17. století. První evropané to v zemi pralesů a řek neměli jednoduché a když se v roce 1763 na pobřeží usadilo prvních 12 tisíc příchozích, většinu z nich pozabíjeli hned první rok tropické nemoci. O necelých sto let později začala Francie využívat území jako trestaneckou kolonii, konkrétně šlo o Ďábelské ostrovy (oficiálně Ostrovy spásy, ale tak jim téměř nikdo neřekne) nedaleko pobřeží Guyany. Na ně bylo v letech 1854 – 1936 vysláno kolem 80 tisíc odsouzených. Většinou šlo o nenapravitelné devianty, vrahy a nepohodlné osoby. Ve věznici panovaly nepředstavitelné podmínky. Vězni byli vystaveni tropickým vedrům, silným dešťům, celé dny těžce pracovali a v noci byli museli čelit útokům netopýrů. Úmrtí z vyčerpání nebo na tropické nemoci byly na Ďábelských ostrovech na denním pořádku.

Jižní Amerika po evropsku

Dnes už je ale ve Francouzské Guyaně klid. Země je velmi řídce osídlena a většina obyvatel se soustřeďuje u pobřeží. Vnitrozemí je jeden velký tropický prales, jehož tepny jsou větší či menší. Rozloha země je srovnatelná s Českou republikou, přesto žije v Guyaně pouhých 270 tisíc obyvatel a jen necelých 10 % má původ ve Francii. Většinu tvoří etnický mix, jedná se o černochy, mulaty, indiány a přistěhovalce z nejrůznějších koutů světa. Mezi obyvateli ale panuje tolerance a ke konfliktům zde prakticky nedochází.


Ocitnete-li se v této části Jižní Ameriky, hned na první pohled vás překvapí, jak to zejména ve městech Cayenne, Kourou a Saint-Laurent vypadá evropsky. Automobily mají francouzské poznávací značky, obchody se podobají také francouzským, platit můžete eurem a všude je čistota a pořádek. Na ulicích nevládne chaos a vše zde plyne v poklidném tempu, které určují vysoké teploty, které v Guyaně téměř celý rok panují. Oproti zbytku Jižní Ameriky působí život v Guyaně jako pohlazení na duši. Tento protiklad se vytrácí až ve vnitrozemí. Vstupem, nebo spíše vplutím do deštného pralesa proniknete do opravdové Jižní Ameriky. Doprava skrze džungle probíhá výhradně po hladinách obrovské sítě řek, které napájejí Atlantik. Ve Francouzské Guyaně neexistuje železniční doprava a síť silnic je prakticky pouze při pobřeží.

Tři magnety Francouzské Guyany – příroda, minulost a kosmodrom

Přírodní krásy Francouzské Guyany lákají do této země stále více turistů. Nejedná se však o žádnou masově navštěvovanou destinaci, jakou je třeba sousední Brazílie. Oproti svému gigantickému sousedovi sem lidé nevyrážejí za zábavou, ale za poznáním. Vydáte-li se do Francouzské Guyany, navštivte kromě pralesa také hlavní město Cayenne či ruiny již zmiňované trestanecké kolonie, které jsou zařazeny mezi národní památky. Ve městě Kourou, které je od Cayenne vzdáleno asi 60 km, se nachází kosmodrom. Jeho umístění nebylo vybráno náhodou. Kourou je nedaleko rovníku a zároveň u moře, což je předpoklad pro úspěšné a bezpečné starty do vesmíru. Řada turistů a dobrodruhů sem vyráží na dovolenou právě v době, kdy je plánován start rakety. Podívaná je to famózní! Kosmodrom také můžete navštívit s průvodcem nebo se vydat do místního muzea věnujícího se kosmonautice.

Oficiálním jazykem je zde francouzština, ale bez problémů se domluvíte i anglicky.

Teplo po celý rok

Láká-li vás exotika Francouzské Guyany, vyrazte za dobrodružstvím od července do dubna. V dubnu už ale musíte počítat s obdobím dešťů, které trvá do konce června. Průměrná roční teplota je 26 °C a pro Evropana panuje ideální klima na podzim, kdy jsou teploty na úrovni jižní Evropy v létě. Nezapomeňte také na cestovní pas, Francouzská Guyana je sice součástí EU, ale není součástí Schengenského prostoru.

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts