Kuba
Foto: Pixabay

Krásné staré automobily, koňská nebo volí spřežení, historické památky, přívětiví lidé, ale i kvalitní doutníky a nenapodobitelný rum. To vše tato země nabízí. Jaro zatím jen pomalu vykukuje a počasí u nás stále láká k tomu, odjet za teplem. V chladných měsících jsou často navštěvovanými destinacemi například Thajsko, Maledivy, Bali, Dominikánská republika a nebo právě Kuba, socialistická republika ležící v severním Karibiku. Kuba znamená dobrodružství i koupání klidně i uprostřed zimy.


První překvapení na letišti

Stačí sotva dvanáctihodinový let a jste tam. Pokud nechcete přestupovat, je možné zvolit odlet například z německého Mnichova. Na letišti vás uvítá personál ve skutečně slušivém úboru. Ženy z místní ochranky totiž nosí děrované punčochy a krátkou sukni. A srší přívětivostí. Docela milá změna.

Základ mise – stanovit plán

Pokud nechcete celý pobyt strávit u moře, pak je vhodné si předem určit trasu, odkud a kam byste chtěli cestovat. Dopravu, ubytování ani stravu není třeba dopředu objednávat. Na Kubě jsou turisté vítaným zdrojem výdělku, a proto se všude setkáte s vlídnými lidmi, kteří rádi pomohou a vyjdou vám vstříc. Za pytlík bonbonů nebo prášky proti bolesti hlavy vás budou doslova hýčkat.

Související:  Je ostrov Bali opravdovým rájem na Zemi?

Cesta začíná v Havaně

Dominantu hlavního města Havany, kde přistanete, tvoří Capitolio, impozantní památka a nápodoba Kapitolu ve Spojených státech amerických. Hned vedle něj se nachází budova divadla a baletu, jejíž noční osvětlení je nezapomenutelným zážitkem. Cestou k přístavu dojdete k honosné katedrále San Cristóbal.


Na náměstí Revoluce se tyčí monument José Martího, kubánského národního hrdiny a vůdce hnutí za nezávislost. Úžasný výhled se naskytne z pevnosti El Morro. V Havaně lze také navštívit známý bar Floridita, jehož pravidelným hostem byl spisovatel Ernest Miller Hemingway. Památek je zde mnohem víc, neprozradíme ale vše.

Havana není jen město plné památek a kultury. Je třeba se připravit na čtvrti plné starých a polorozpadlých domů, odpadky i chaos.

Překvapit vás nesmí ani zajímavé zvyky místních. A tak se zde například sleduje hokej na televizi umístěné před domem nebo vaří v improvizované venkovní kuchyni.

Po dobu svého pobytu na Kubě očekávejte ještě dvě další věci. Ranní budíčky kohoutem či jiným místním domácím ptactvem a hodně, hodně rumu. Cola s rumem je spíš rum s colou, na požádání vám dávku rumu ještě ochotně a zdarma zvýší.

Tabáková farma a přírodní krásy nejkrásnější oblasti Kuby

Kam dál? Třeba do krásného údolí Viňales. Stačí tři hodiny cesty a využít lze hromadné taxi nebo autobusovou dopravu. Zážitkem je jistě návštěva místní tabákové farmy. Zde si prohlédnete proces výroby doutníků, včetně ochutnávky a možnosti zakoupit si balení 30 ks ručně vyráběných, medem lepených, pravých kubánských doutníků. Celá oblast vypadá jako zelený ráj. Ne nadarmo bývá označována za nejkrásnější oblast celé Kuby.

Za návštěvu stojí Mogote Dos Hermanas, skalní dvojčata, vzdálená asi dva kilometry na západ od centra města. Za dalších pár kilometrů se tyčí Mural de la Prehistoria, nástěnná malba na skále na objednávku samotného Fidela Castra. Zobrazuje vývoj života na zemi, na jehož vrcholu stojí člověk. Jedná se o nádherný a výjimečný kus historie a lidského umu.

Koloniální městečko Trinidad

Dobrodružná cesta za poznáním může dále směřovat do Trinidadu, vzdáleného od Viňales něco přes 6 hodin. Oblast je známá pěstováním cukrové třtiny, kterou zde můžete také ochutnat. Toto bývalé koloniální městečko jako by dodnes žilo po vzoru svých předků. Historii kolonizace lze lépe poznat v jednom z místních muzeí. Srdcem města je náměstí Plaza Mayor s kostelem Santisima Trinidad. Nádherný je rovněž palác Cantero.

Související:  Los Cabos: mexický konec světa, kde se poušť setkává s mořem

Army muzeum i nezapomenutelné potápění kolem Gironu

Stačí další taxi a za 2,5 hod. můžete být v Gironu, kde zejména příznivce armádní techniky osloví muzeum, v němž se kromě řady tanků, letadel a různých zbraní nachází protiletadlový kulomet, vyrobený v Československu.

Velice vyhledávanou je Zátoka sviní (ve španělském originále Bahía de Cochinos), která nabízí možnost potápění a objevování místní podvodní fauny i flory. Zajet si můžete také na krokodýlí farmu Boca de Guamá.

Praktické rady pro budoucí dobrodruhy

Na klidné procestování této trasy a návrat zpět do Havany vám postačí dva týdny. Letenky seženete okolo 17 000 Kč tam i zpět spolu s pojištěním. Celá dovolená v délce dvou týdnů vás vyjde zhruba na 40 000 Kč. A zážitky z Kuby k nezaplacení.

Je třeba znát nejen oblíbené lokality, hodit se bude i pár praktických informací. Úředním jazykem na Kubě je španělština. Bez větších obtíží se domluvíte i anglicky. Pokud ani jeden z těchto jazyků není vaší silnou stránkou, pak před odletem popřemýšlejte nad stažením si překladače do mobilu, nebo alespoň obstaráním slovníku knižního.

Oficiální měnou je kubánské peso. Pro turisty slouží peso convertible, měna akceptovaná po celé Kubě. Pokud si půjdete vyměnit peníze do banky, nezalekněte se nutnosti předložit pas či vaše aktuální místo ubytování.

Volání domů je zde ale celkem drahé. Kuba totiž u nás patří do seznamu zemí zóny 3, minuta odchozího hovoru se tak bude pohybovat okolo 60 Kč, odeslaná zpráva stojí zhruba 15 Kč. Ani s internetem to není lepší. Pokud se rozhodnete využívat místní wifi, pak jedině tak, že si zakoupíte speciální kartu, najdete si „internetový park“, tedy park, kde je veřejná wifi síť, pomocí karty se přihlásíte a můžete navázat spojení se světem. Nezapomeňte však na časový posun šesti hodin, ať nevoláte, když doma mají noc.

Na Kubu můžete vyrazit po celý rok. Pro toulky místní krajinou jsou však lepší právě zimní měsíce, případně ještě duben. Vysoké letní teploty vybízí spíše k obdivování krás karibského moře a jeho nesčetných pláží, zátok a útesů.

Pokud tedy chcete poznat všechny ty památky se složitými názvy, je nejvyšší čas.

Galerie:


avatar

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Similar Posts