IG-L Rakousko
Volné dílo/CC0

Cesta po rakouských dálnicích čeká většinu turistů mířících k Jadranu nebo za poznáním letních Alp. Pořízení tamní dálniční známky není nikterak nákladnou záležitostí, ovšem cesta na dovolenou se může řádně prodražit a zkomplikovat překročením maximální rychlosti v takzvaném IG-L úseku.


Zpomalení z důvodu ochrany životního prostředí

Na dálnicích v Rakousku je maximální povolená rychlost 130 km/h. Výjimku tvoří krátký úsek dálnice A1, kde lze uhánět až 140 km/h. Ve vybraných zónách je ale maximum omezováno často proměnnou dopravní značkou s rychlostí 100 nebo dokonce 80 km/h a doplněno nápisem IG-L (Immissionsschutzgesetz Luft). Rychlost zde není snížena z důvodu bezpečnosti, ale kvůli ochraně životního prostředí.

Tyto značky se nejčastěji vyskytují v Alpách a kromě proměnných zón, kde je rychlost snižována dle stavu ovzduší, jsou převážně v Tyrolsku tyto úseky permanentní. Rakušané totiž vycházejí z předpokladu, že pomaleji jedoucí vozy produkují méně škodlivých emisí.


Drsné pokuty

A teď to nejdůležitější. Pokud překročíte maximální rychlost na dálnici mimo IG-L úsek, hrozí vám pokuta maximálně ve stovkách eur. To je sice hodně, ale v IG-L zóně hrozí podle Autoklubu České republiky postih až 3 000 eur a odebrání klíčků, případně blokace vozu. Zde je totiž pokuta vypisována za znečišťování životního prostředí, což je v podstatě to samé, jako kdybyste uprostřed Vídně vypouštěli do Dunaje nebezpečný odpad. Proto také v těchto zónách jedou všichni opravdu podle předpisů, žádné překročení rychlosti o 10 km/h. Policisté zde navíc skutečně rychlost bedlivě kontrolují.

Ekologické vozy vs. IG-L zóna

Výjimku mají od loňského roku ekologické vozy, tzn. elektromobily a vozidla s vodíkovým pohonem. Má to ovšem jeden háček. Maximálně 130 km/h na IG-L úseku mohou uhánět jen vozidla se speciální zelenou SPZ a ta je vydávána pouze v Rakousku. Česká SPZ začínající EL nestačí, a tak i s ekologickým vozem musíte dodržovat pravidla pro IG-L zónu.

Zdroje: Autoklub ČR, tirol.orf.at


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *