guláš
Žgvacet. Foto: Pixabay

Gastroturistika je v současnosti velmi oblíbená a pokud její vyznavači vyrazí do Chorvatska, čekají je zde vskutku lukulské hody. Chorvatskou kuchyni je totiž možné charakterizovat jako specifický typ evropské jihovýchodní kuchyně, kdy mezi jednotlivými oblastmi Chorvatska existují značné rozdíly. Díky tomu si každý gurmán přijde na své.


Velké rozdíly jsou mezi vnitrozemskou a pobřežní kuchyní

Rozmanitost chorvatské kuchyně je dána odlišnou povahou jednotlivých regionů. Vnitrozemská gastronomie byla v minulosti silně ovlivněna tureckými a maďarskými vlivy, v pobřežních oblastech si lze zase pochutnat na specialitách středomořské a italské kuchyně.

Z toho plyne, že jídla ve vnitrozemí je možné charakterizovat jako kaloričtější, své hojné využití zde nachází koření typu pepře, papriky nebo česneku. Vyhlášenou vnitrozemskou specialitou je slepičí guláš žgvacet.

Související:  Co dělat v případě, že šlápnete na mořského ježka

Naopak při přípravě jídel na pobřeží najde své uplatnění olivový olej, bylinky, šalvěj, rozmarýn, majoránka i oregano. Mezi nejzdravější kuchyně vůbec bývá řazena ta dalmatská, která pracuje s rybami, plody moře, olivami a zeleninou v jakékoli podobě. V jídle se někdy objevují i lanýže, které jsou sbírány za pomoci vycvičených psů nebo vepřů 10-30 cm pod zemí. Istrijský lanýž patří mezi ty nejuznávanější. Pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete si dopřát i dražší speciality typu humra nebo langusty.


České speciality v odlišném hávu

Chorvati žijí zdravě, a proto v jejich jídelníčku převažují pokrmy z telecího, jehněčího a skopového masa. V severních oblastech země si potrpí na rožnění, případně maso upravují pod poklopem na žhavém uhlí.

Češi ocení, že Chorvati milují stejná jídla jako oni, i když s různými obměnami. Řízky si plní šunkou a sýrem, pochutnají si i na gulášku. Ten umí připravit také z mořských plodů a kukuřičné polenty a nese speciální název brudet. Jako příloha se zpravidla podává zelenina.

Je libo rakija nebo Karlovačko?

Výborné jídlo si žádá zapití nějakým chutným nápojem. V nabídce jsou běžně piva, vína, likéry a pálenky. Chorvatská vína jsou vyhlášená a je možné je míchat s vodou i minerálkou. Mezi prověřené značky místních piv patří Ožujsko či Karlovačko.

Související:  Co dělat, když vás na dovolené popálí medúza

Každý patrně již někdy slyšel o chorvatském národním nápoji rakija, který je vyráběn destilací zkvašeného ovoce. Domácí pálená rakija může mít i úctyhodných 60 %. Za zkoušku stojí jistě i višňový likér s medem maraschino. V chorvatských vedrech často turisté hledají hlavně osvěžení, které jim poskytne sorbet obsahující zmrzlinu, pomerančovou šťávu a sekt.

Gostinice i konoby často nabízejí i příjemný bonus navíc

Kam na typické chorvatské jídlo vyrazit? Samozřejmě je možné navštívit některou z velkých restaurací. Tradiční speciality však budou mít úplně jinou chuť v menších stylově zařízených restauracích označovaných jako gostinice nebo konoby. Po zaplacení účtu vám navíc ještě běžně personál přinese jako formu poděkování ochutnávku domácí rakije nebo ořechovky zdarma.

Galerie:



Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *