Kiribati
Butaritari. Foto: KevGuy4101, CC BY 2.0, Flickr

V Oceánii se nachází celá řada drobných států, o jejichž existenci nemá zpravidla obyčejný smrtelník ve střední Evropě ani tušení. Možná je to škoda, protože i tyto země mají svá specifika, která rozhodně stojí za pozornost. Mezi takové státy patří i Republika Kiribati, která se skládá z 35 atolů, korálových ostrovů a útesů.


Kiribati má několik unikátů

Republika Kiribati se může pochlubit hned několika jedinečnostmi. Jedná se o první stát, kde se slaví Nový rok, protože jen ona se nachází v pásmu UTC+14. V porovnání s Českou republikou je tu rozdíl 13 hodin. Když u nás zasedáme k silvestrovskému obědu, Kiribati již slaví příchod Nového roku.

Současně je Kiribati jediným státem, který se svým vlastním územím rozkládá na všech čtyřech polokoulích (severní, jižní, západní a východní). Pochopitelně není možné do této bilance započítávat závislá území, pak by dané kritérium splňovaly také USA, Velká Británie, Francie a Norsko.

Související:  Zmar třetího nejmenšího státu světa. Vydrancované Nauru přešlapuje z bláta do louže
Související:  Souostroví Tuvalu pravděpodobně zmizí pod hladinou oceánu. Jako stát chce zůstat v digitální podobě

Zemičku nelze označit jako turistický ráj

Ačkoli je Kiribati místem s průměrnou teplotou 28,3 ºC a je zde skoro celý rok ideální počasí na kraťasy, nálety turistů do této oblasti se nekonají. Má to hned několik příčin.


Tím hlavním je patrně skutečnost, že nabízené ubytování není v souladu s představami často zmlsaných cestovatelů. Hovoří se o úrovni dvou hvězdiček. Svoji roli může sehrávat i velmi drahé internetové připojení, protože v dané oblasti nevedou podmořské optické kabely.

A konečně koupání v moři není úplně bezpečné. Podél pobřeží a v oblastech útesů se často vyskytuje velmi silné vlnobití.

Republika je ohrožena globálním oteplováním a doplácí na jaderné testy

Republika Kiribati v současné době patří mezi státy, které jsou velmi ohroženy vzestupem hladiny moře v důsledku globálního oteplování. Kiribati proto uvažuje o koupi 5 000 akrů území Fidži, kam by se obyvatelé ostrovů mohli přemístit.

Také pohled do nedávné historie není příliš radostný. V letech 1957 a 1962 zde Velká Británie a USA uskutečnily test 33 jaderných zbraní, což se záporně odrazilo na zdraví místních obyvatel i kvalitě životního prostředí. Z toho důvodů se u řady potomků tehdejších obyvatel vyskytuje chronická migréna, problémy se štítnou žlázou a rozličná poškození nervů, střev nebo močového měchýře.

Milovníci nádherné přírody si na Kiribati přijdou na své

Na základě výše uvedených informací pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že Republika Kiribati je jednou z nejchudších zemí na světě. Neexistuje tu žádná železniční, říční nebo jezerní doprava. Mezi atoly a ostrůvky se lidé přemísťují za využití kánoí.

Ale nelze o Kiribati psát jen v negativech. Na nejznámějším ostrově, který je také označován jako Vánoční, láká k návštěvě Christmas Island National Park, který je známý migrací tisícovek červených krabů. Hlavní městečka na ostrově mají evropské názvy jako Londýn nebo Paříž. Výjimečností Kiribati je také pták Bokikokiko, který se jinde nevyskytuje.

Galerie:Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *