plast ve vodě
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jakou hrozbu pro zdraví živých organismů představují mikroplasty, je stále velkou neznámou. Nejnovější studii v této oblasti provedla Americká chemická společnost (ACS) ve spolupráci s odborníky z Arizonské státní univerzity. Tým chemiků a biologů se zaměřil na analýzu lidských tkání s cílem zjistit, zda obsahují plastové fragmenty, které se jako odpad dostávají do potravního řetězce v mořích a oceánech.


Důkazy o přítomnosti mikro a nanoplastů byly objeveny v každém vzorku. Vědci nashromáždili plastový materiál o velikostech od 0,001 – 5 mm, přičemž ty nejmenší fragmenty lze jen obtížně sledovat v životním prostředí.

Související:  Mikroplasty se podle nové studie vrací z oceánu ve velkém množství do atmosféry

„Plasty znečišťující životní prostředí najdeme prakticky všude na světě. Jen několik málo desetiletí jsme je považovali za skvělý materiál, než jsme zjistili, jakou představují hrozbu,“ říká člen výzkumného týmu Charles Rolsky. „Samozřejmě existují důkazy, že se plasty dostávají do našich těl, ale zatím se na jejich přítomnost zaměřilo jen málo studií,“ dodává.

Předchozí výzkumy se zabývaly především dopady plastového znečištění na ryby, u kterých bylo zjištěno, že u nich mikroplasty mohou poškozovat tepny a mít vliv na reprodukční schopnosti. Jiné studie ukázaly, jak plasty putují trávicím traktem živočichů, ale zatím nikdo nezkoumal, zda a jak by se mohly tyto materiály hromadit v lidských orgánech.


Výzkum zahrnoval 47 vzorků tkáně odebrané z plic, jater, sleziny a ledvin. Vědci pomocí vlastního specializovaného programu, Ramanovy a hmotnostní spektrometrie byli schopni identifikovat a extrahovat plasty z tkání a vyčíslit jejich hmotnost a počet. Pomocí této techniky byly identifikovány desítky různých typů plastů, od polyethylenu až po bisfenol A.

Související:  Mikroplasty jsou všude, tvrdí vědci. Nyní byly objeveny ve sněhu v Arktidě i v Alpách

Z výsledků studie samozřejmě není možné určit, jaký dopad mohou mít tyto částice na lidské tělo, ale výzkumníci věří, že jejich pokus je prvotním kouskem skládačky, která povede k pochopení vlivu mikroplastů na zdraví.

Mikroplasty je označení pro plastové úlomky o velikosti od 5 mm. Podle výzkumů se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu v podobě kuliček, vláken či jiných nepravidelných tvarů. Jedná se o odpad, který se hromadí především v oceánech, ale odtud se šíří dál.


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *