mořský příboj
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Vědci z francouzské Univerzity v Toulouse objevili mikroplasty v kapénkách vody mořského příboje. Jedná se tak o další důkaz, že jsou mikročástice plastového odpadu skutečně všude. Podle odborníků by nové zjištění publikované v magazínu Plos One mohlo pomoci k vyřešení záhady, kam plast po rozpadu v moři uniká.


Vědci zachytili kapénky vody z mořského příboje unášené větrem na jihozápadním pobřeží Francie u Biskajského zálivu. K odchycení jemných částic použili speciální lapač a filtry umístěné na písečné duně. Ten během pokusu obraceli různými směry dle směru foukání větru. Následně kapénky analyzovali a zjistili, že mořská mlha obsahovala v průměru 19 plastových mikročástic na metr krychlový vzduchu. Podle badatelů by mohly být ročně z moře takto “vyneseny” až stovky tisíc tun mikroplastového odpadu.

V roce 2018 bylo na celém světě vyrobeno přibližně 359 miliónů tun plastu a některé studie naznačují, že až 10 % z toho končí každý rok v moři. Nejběžnějším způsobem, jak se plast dostává do moře, je říční cesta. V méně rozvinutých zemích s nízkým povědomím o ekologii je běžné vyhazování odpadů do řeky. Osvěta obyvatel zatím nepomáhá a výroba plastů se také nesnižuje.

Související:
Lidé snědí nejméně 50 000 plastových mikročástic ročně, tvrdí nová studie

Plastové zbytky, jako třeba sáčky nebo lahve, se postupně v moři rozpadají na menší a menší části a nakonec se stanou pro lidské oko neviditelné. Objevené částice byly dlouhé mezi pěti mikrometry a 140 mikrometry. Jak se ale ukazuje, vše nezůstává v mořích a oceánech. Podle studie může být až 136 000 tun plastů vyfoukáno z moře do atmosféry. Tím by byla vyřešena letitá záhada, kde se všechen plastový odpad v mořích nachází. Vědci již delší dobu upozorňují na “záhadu” ohledně nesouladu mezi tím, kolik by plastu mělo v mořích být a vypočtených modelech o jeho skutečném množství.

Již dříve byly mikroplasty objeveny v atmosféře, ale také ve sněhu v Arktidě nebo v Alpách (psali jsme v tomto článku). Jak se zdá, oceány částečně odpad vrací do prostředí, ze kterého se do vody dostal. O tom, jaký je vliv mikroplastů na lidské zdraví, zatím neexistuje žádná ucelená studie.
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Světoběžník na domovskou stránku
Seznam.czPřidat na Seznam.cz
Související

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *