kolona
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Přestože je pandemie nového koronaviru v naší republice i v sousedních zemích na ústupu, přísná opatření pro přechod hranic se uvolňují jen pozvolna a v případě Polska a Slovenska zatím vůbec. Naopak pro cestu do Rakouska stačí při kontrole předložit negativní test na COVID-19. Stále platí, že k přechodu hranic je nutné použít pouze vybrané hraniční přechody.


Jak je to s cestováním k našim sousedům najdete v orientačním shrnutí níže, které vychází z informací zveřejněných Ministerstvem vnitra České republiky.


Německo

Naši západní sousedé postupně uvolňují opatření zavedená na hranicích v polovině března letošního roku. Vstup do země je ale povolen pouze v nezbytných případech jakými mohou být rodinné důvody, objednaný zdravotní zákrok, přeprava zboží a samozřejmě do země mohou osoby s legálním pobytem na území Německa. Přeshraniční pracovníci, tzv. pendleři, se musí prokazovat potvrzením od zaměstnavatele.

Koronavirus v Německu

Celkový počet případů: 179 713
Počet vyléčených: 159 000
Počet úmrtí: 8 352Rakousko

Na česko-rakouských hranicích jsou od 17. května 2020 prováděny kontroly pouze namátkově, a tak se cesta k našim jižním sousedům velmi usnadnila. Pro vstup do Rakouska je ale i nadále potřeba negativní test na COVID-19. Po návratu do Česka je ale nutné podstoupit dvoutýdenní karanténu nebo předložit lékařské potvrzení o negativním testu na COVID-19 ne starší 4 dnů. Výjimku mají pouze řidiči přepravující zboží a přeshraniční pracovníci. Ti se musí, podobně jako pendleři pracující v Německu, prokazovat speciálním potvrzením od zaměstnavatele.

Koronavirus v Rakousku

Celkový počet případů: 16 436
Počet vyléčených: 15 005
Počet úmrtí: 635


Polsko

Do Polska mají od 15. března 2020 vstup do země všichni cizinci zakázaný. Výjimku tvoří lidé s legálním pobytem v zemi (na ty se vztahuje 14 denní karanténa), přeshraniční pracovníci a řidiči přepravující zboží.

Koronavirus v Polsku

Celkový počet případů: 20 619
Počet vyléčených: 8 731
Počet úmrtí: 982


Slovensko

Od zavedení hraničních kontrol mají cizinci na Slovensko vstup zakázán. Výjimku tvoří osoby s legálním pobytem v zemi, přeshraniční pracovníci, přeprava zboží a podobně. Všechny osoby cestující do země, vyjma pendlerů do 30 km a řidičů přepravujících zboží, musí do dvoutýdenní karantény. Pendleři se musí prokazovat potvrzením o výkonu zaměstnání v zahraničí a musí při každém překročení hranic disponovat negativním testem na COVID-19 ne starším než 96 hodin.

Koronavirus na Slovensku

Celkový počet případů: 1 503
Počet vyléčených: 1 256
Počet úmrtí: 28


Tip nakonec

Možná si říkáte, že by bylo lepší zůstat v Česku. Objevte poloprázdnou Prahu. Plánujete-li cestu do naší metropole, koukněte na levné ubytování Praha.

Zdroje: Ministerstvo vnitra ČR, Austria.info, Worldometers


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *