Taos
Taos. Zdroj: Pixabay

V hlubinách pohoří Sangre de Cristo v Novém Mexiku leží městečko Taos. Jde o jedno z nejstarších trvale obydlených sídel v Severní Americe, které je domovem indiánů kmene Tiwa. Toto krásné místo zařazené na Seznam světového dědictví UNESCO přitahuje umělce a duchovně založené bytosti, přesto v posledních desetiletích vešlo ve známost především kvůli dosud neobjasněnému fenoménu, který místní nazývají Taos hum.


Hukot neznámého původu

Taos hum je nízkofrekvenční bzučivý zvuk, který je slýchán ve městě i v jeho okolí. Údajně byl poprvé zaslechnut v roce 1989 a mystérium, které se v posledních desetiletých kolem něj vytvořilo, nabízí řadu prapodivných vysvětlení.

Lovci konspiračních teorií věří, že zdrojem zvuku mohou být experimenty v nedaleké Národní laboratoři v Los Alamos, přísně tajné vojenské letecké aktivity, tajná základna v blízké hoře nebo dokonce přítomnost mimozemské civilizace. Aby se předešlo šíření konspiračních teorií, požádalo v roce 1993 několik desítek místních lidí Kongres o seriózní vědecký průzkum. Žádosti bylo vyhověno v roce 1997.

Související:  Dogoni, tajemný národ oplývající astronomickými znalostmi nebo jen oběti manipulace?

Do městečka a jeho okolí se vydalo několik desítek vyšetřovatelů a vědců, aby analyzovali tento podivný nízkofrekvenční šum. Přes veškerou snahu se odborníkům nepodařilo jeho zdroj zjistit. Taos hum není detekovatelný mikrofony ani VLF anténami. Většina badatelů je proto přesvědčená, že se nejedná o umělý zvuk, ale o jedno z dalších kouzel matky přírody.

Zpívající kaňon nebo vodopády?

Nutno podotknout, že Taos hum neslyší úplně každý. Ve skutečnosti jej zachytí asi 2 % populace. Vědci z Univerzity v Novém Mexiku, kteří se na výzkumu podíleli s pracovníky dalších významných laboratoří, přišli s teorií, že zdrojem zvuku je vítr prohánějící se kaňonem blízké řeky Rio Grande.


Související:  Brána do pekla skutečně existuje. Najdete ji v Turkmenistánu

Místní pověsti o zvláštním zpěvu z okolních hor vyprávěly již v hluboké minulosti. Indiáni věřili v jakousi radu přírody, která čas od času zpívala, aby uvedla svět v harmonii. V polovině 18. století prošel oblastí slavný léčitel a poutník Maria Agostini Justiniany. Vyšplhal až na vrchol blízké hory El Salto, která byla a je považována za svatou a do svého deníku zaznamenal, že uslyšel zpívající vody této hory. Z hory kaskáduje sedm vodopádu, za nimiž jsou různě hluboké jeskyně. Nekonečný šum vodopádů je ozvěnou z jeskyní šířen dál do údolí v podobě zvláštních zvuků, které mnohým připomínají nekonečný hudební tón i dnes.

O tom, zda jsou vodopády skutečným zdrojem slavného Taos Hum, se ale vedou spory. Žádný přesvědčivý důkaz neexistuje, ale zdá se, že jde o nejrozumnější vysvětlení. Nekonečný šum vodopádů odrážející se v hlubinách skal, procházející skrze údolí a poháněný divokými větry na sebe může vzít nejpodivnější podoby.

Pokus o záznam tajemného zvuku:

Taos hum jako noční můra

Většina lidí neslyší nic. Je zde ale skupina lidí, pro které je Taos hum doslova noční můrou. Někteří jej popisují jako nekonečné bzučení, zatímco jiní říkají, že je to ten nejšílenější zvuk, který kdy slyšeli. U mnohých způsobuje nespavost, ale objevily se i stížnosti na tlak v uších, bolesti hlavy a krvácení z nosu. Zaznamenány jsou i případy, kdy se dotyčný ocitl ve stavu připomínajícím šílenství.

Zdroje: www.legendsofamerica.com, Taos News, YouTube/cherishsweetmemories


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *