Darvasa
Foto: Tormod Sandtorv, Wikimedia CC BY-SA

Ohnivý kráter v poušti Karakum v Turkmenistánu hoří nepřetržitě od roku 1971. Pohled na hořící díru vedoucí do nitra země vyvolává smíšené pocity a místní ji začali nazývat branou do pekla. To ale zvědavce neodrazuje, spíše naopak. Neobvyklý úkaz vytvořený lidskou činností se stal cílem turistů z celého světa a paradoxně tak tuto zemi do jisté míry propaguje.


Téměř padesát let nepřetržitého ohně. Takovou dobu rozhodně soudruzi ze Sovětského svazu nepředpokládali, když zapalovali unikající plyn po nehodě, která se stala během průzkumu geologického ložiska zemního plynu nedaleko oázy Darvaza. Nicméně v danou chvíli to bylo nejlepší možné řešení.

K nehodně došlo tak, že průzkumná vrtná souprava nechtěně prorazila strop podzemní jeskyně naplněné zemním plynem. Vznikl kráter, do něhož se souprava ihned propadla a plyn začal rychle unikat na zemský povrch. Aby se nešířil do okolí, rozhodli se jej geologové zapálit. Původní představa, že jedovatý plyn vyhoří během několika týdnů, se však nenaplnila.

Související:  Největší zlatý důl na světě je Muruntau v Uzbekistánu. Produkcí zlata předběhl i slavný Grasberg

O deset let později došlo k dalšímu samovolnému zvětšení kráteru a vrtná souprava, která stále ležela na jeho dně, se propadla kamsi do hlubin země. Kráter je od té doby široký přibližně 70 metrů a 20 metrů hluboký.


V roce 2013 proběhl jeho průzkum. Vědecká expedice vybavená speciálním žáruvzdorným oblečením, kterou vedl kanadský dobrodruh George Kourounis, naměřila ve chřtánu kráteru teplotu okolo 1 000 °C. Vědci také v posledních letech uvažují nad možnostmi, jak unikající plyn zastavit, avšak řešení se zatím nenašlo, a tak se „brána do pekla“ těší zájmu odvážných turistů.

Kráter tedy stále hoří a jak se zdá, hořet bude i nadále. Do pouště, kde se dříve zdržovali pouze nomádi, jezdí turisté, kteří u pekelné brány kempují a dělají si selfíčka. Nejpůsobivější podívanou vytváří hořící plyn v noci. Stačí trocha fantazie a je jasné, kam až vás představy mohou dovést.

Video: Youtube/Shinpei Shmura
Zdroje: J. Floer – Atlas Obscura; YouTube


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts