Vinicuna
Foto: UI International Programs, Flickr

Jihoamerické Peru je spjato s Andami a turisté jej vyhledávají především pro touhu vidět ruiny citadely Inků Machu Picchu. V roce 2015 však příroda odhalila dosud neobjevený geologický zázrak, který byl dlouhé roky skryt pod pokrývkou sněhu.


Fantastickou strukturu odhalil roztátý sníh

Povrch hory Vinicunca, jejíž vrchol leží v nadmořské výšce 5 200 metrů, tvoří usazeniny formované dávnými povětrnostními podmínkami. Sníh, který roztál, odhalil pestrou strukturu povrchu, který obsahuje několik zlatých odstínů, fialovou, červenou ale i tyrkysovou barvu. Místní jí okamžitě začali říkat duhová hora a samozřejmě z ní vytvořili atrakci pro turisty.

Ještě v loňském roce navštěvovalo toto místo v hlavní sezóně v průměru 1 500 lidí denně. To je sice jen třetina turistů oproti Machu Picchu, ale i tak se jedná o druhé nejnavštěvovanější místo v regionu Cuzco. Vzhledem k tomu, v jak vysoké nadmořské výšce hora leží, je tento počet opravdu vysoký, protože výšlap do výšky nad 5 000 metrů není pro každého.

Vinicunca se nachází asi 62 kilometrů od města Cuzco. Většina návštěvníků začíná cestu právě zde. Ve městě nabízejí agentury zájezdy spojené s výšlapem a ještě v loňském roce nebyl problém sehnat výlet k hoře ze dne na den. Ovšem lidem nenavyklým na vysokohorské podmínky je doporučeno strávit v Cuzcu několik dní a aklimatizovat se. Výstup pak není tak náročný. Ti zdatnější mohou dokonce zvolit jízdu na horském kole a naopak turisté, kteří se na túru necítí, mohou jet na koni.


Nekoukejte na Instagram, možná budete ve skutečnosti zklamáni

Cestovatelé, kteří očekávají pohled na duhovou horu tak, jak je často prezentován na Instagramu, mohou být zklamaní. Místní průvodci se shodnou, že horu Vinicunca, jak je ukazována na sociálních sítích, nikdy v takových barvách neviděli. Filtry a úpravy dokáží hodně, ale pokud se povede počasí a horu spatříte za jasného dne, kdy je nebe blankytně modré, skutečně se před vámi rozprostře pestrý povrch, který nemá ve světě obdoby.

Nejvhodnější počasí v této části světa je podle průvodců od června do srpna, ale i tak by měl být každý cestovatel připraven na povětrnostní výkyvy. V povinné výbavě pro výšlap nesmí chybět pláštěnka, několik vrstev oblečení, ale i sluneční brýle a opalovací krém. Počasí se může změnit během několika minut a nejeden cestovatel byl zklamán, když po náročné túře nakonec neviděl nic jiného než mlhu. Pokud je na místě větší oblačnost, barvy jsou tlumené, ale i tak lze jasně pozorovat, jak je hora protkána různými vrstvami usazenin, které za jasného dne vytvoří fantastickou podívanou připomínající duhu.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *