koronavirus
Koronavirus (2019-nCoV). Zdroj: Volné dílo

Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že až dvě třetiny případů onemocnění novým koronavirem (Covid-19) zůstavá neodhalena. Analýza, kterou organizace vypracovala, tak naznačuje, že globální rozšíření nového koronaviru je výrazně větší než udávaný objem potvrzených případů.


Zpráva byla vydána ještě před tím, než se nemoc začala rychle šířit v Itálii. Natsuko Imai, jeden z autorů studie, poukazuje na onemocnění hlášené mimo pevninskou Čínu, která je ohniskem epidemie. Stále více nových případů totiž nemá žádnou souvislost s cestováním do Číny. To je i italský případ, kdy se sice jeden z prvních pacientů setkal s člověkem, který byl v Číně, ale onemocnění u něj nebylo prokázáno. V Itálii tak stále chybí takzvaný pacient nula.

Podle WHO již předchozí studie naznačily, že většina případů Covid-19 má mírné příznaky a zdá se, že pouze u malé skupiny potvrzených případů nemoc přechází ve stav podobný pneumonii. Někteří výzkumníci tedy proto předpokládají, že rozšíření viru je daleko širší, než ukazují současná čísla.

Související:  Lepra neboli malomocenství stále nebylo vymýceno

„Srovnali jsme průměrný měsíční počet cestujících z Wuhanu do hlavních mezinárodních destinací a počet zaznamenaných případů Covid-19. Na základě těchto údajů jsme pak odhadli počet globálně nezjištěných případů. Došli jsme proto k závěru, že by to mohly být dvě třetiny. Naše zjištění potvrzují i další nezávislé analýzy,“ komentuje zprávu Sangeeta Bhatia, jeden z dalších autorů studie.


Je tak velmi pravděpodobné, že v mnoha zemích po celém světě proběhlo několik nezjištěných řetězců přenosu. WHO zatím oficiálně nevyhlásila stav pandemie, nicméně mnoho vědců je přesvědčeno, že svět již vstoupil do její rané fáze.

Podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace bylo ve světě potvrzeno více než 80 000 případů Covid-19. Nemoci podlehlo téměř 2 700 lidí. Většina případů připadá na Čínu. Mimo Asii je situace nejhorší v Itálii, kde byla nemoc prokázána u 229 lidí, z nichž 7 zemřelo.

Zdroje: WHO, newatlas.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts