kanibalové
Ilustrační obrázek. Zdroj: Wikimedia, Volné dílo

Domorodých kmenů žijících zcela mimo civilizaci zůstává už jen hrstka. Neustále se rozšiřující kácení pralesů a drancování přírody zmenšuje prostor lidem, jejichž život je po stovky generací stále stejný. Ztrácí se tak jedinečné spojení s dalekou minulostí, které je v příbězích předáváno mluveným slovem z generace na generaci. Jedná se mimo jiné o zvyky mající svůj zdroj v pravěku a pro Evropany jsou zcela nepochopitelné. Zmizel také rituální kanibalismus, který ještě v polovině minulého století praktikovali papuánští domorodci a zřejmě i další kmeny na ostrovech Pacifiku. Nebo nezmizel? Tato otázka zůstává stále otevřena kvůli podivnému případu, který se odehrál přesně před deseti lety.


Z ráje do pekla

Jakkoliv by se mohlo zdát, že rituální domorodý kanibalismus je ve 21. století termínem pouze pro učebnice dějepisu, vražda německého turisty ve Francouzské Polynésii na podzim roku 2011 vyvolává znepokojení. Jachtař Stefan Ramin podnikal tehdy se svojí přítelkyní Heike Dorschovou cestu kolem světa. Až do 16. září probíhalo vše bez obtíží, zastávka u ostrova Nuku Hiva však poklidnou cestu proměnila v peklo.

Související:  Papua-Nová Guinea. Země, kde se stále věří na černou magii a čarodějnictví

Ramin, dychtivý po zážitcích, se vydal s místním průvodcem Arihanem Haitim do vnitrozemí ostrova na tradiční lov koz. Jenže zpět se vrátil pouze průvodce, který Dorschové tvrdil, že došlo k vážné nehodě a aby šla s ním. Ta jej vystrašená poslechla, nicméně se jednalo o léčku, průvodce na ni namířil zbraň a pokusil se ji znásilnit. Vystrašená žena však násilníkovi uprchla a vše nahlásila místní policii. Haiti mezi tím uprchl.

Hrůzný nález v srdci ostrova

Pátrání v srdci odhalilo děsivý nález. Jednalo se o ohniště s lidskými ostatky, které podle všeho představovaly zbytky po kanibalské hostině. Nepochybně šlo o zmizelého Ramina. Kmen žijící ve vnitrozemí ostrova údajně až do 70. let minulého století nepotkal žádného cizince a kanibalismus zde byl běžným rituálem. Jakou úlohu hrál v tomto hrůzném činu průvodce Haiti?


Částečnou odpověď přineslo následné vyšetřování. Násilník se po nějakém čase sám přihlásil úřadům a v roce 2014 byl odsouzen k 28 letům vězení za vraždu a pokus o znásilnění. Nicméně motiv jeho činu zůstává i nadále nejasný. Haiti se k vraždě přiznal. Německého jachtaře prý střelil do hlavy a jeho ostatky poté spálil. Důvod nikdy neprozradil, nicméně o krádež nešlo. Spekulovalo se o sexuálním podtextu. Raminova přítelkyně jej evidentně zajímala a tímto šíleným způsobem se mohl zbavil soka.

Stefan Ramin s přítelkyní:

Je Haiti kanibal?

Ještě více se ale skloňoval kanibalismus. Snědl Haiti svého soka nebo jej předal příslušníkům místního kmene? Toto tvrzení úřady striktně odmítají. Dorschová později prozradila, že stále věří, že je Haiti lidožrout. Muž, který má na hrudi vytetovaný obraz kanibalského válečníka na kánoi, ale tvrdí, že „pouze“ vraždil, což byl i konečný verdikt soudu. Jak ale víme, mnoho kmenů v této oblasti v minulosti právě rituálně pojídalo ostatky svých soků a nepřátel.

Státní zástupci spekulace o možném kanibalismu ostře popírají. Bagatelizace případu však vyvolává otázku, zda nejde pouze o snahu ochránit Polynésii od negativních dopadů, které by takový verdikt mohl mít, což je zejména úbytek turistů.

Lidé se ke kanibalismu uchylují zejména ze tří důvodů. V minulosti byl nejčastější formou rituální domorodý kanibalismus (konzumace ostatků nepřátel), objevily se ale případy, kdy se pojídání lidského masa stalo nezbytností pro přežití například během hladomorů. Kanibalismus je ale také ojediněle praktikován jedinci s duševní poruchou, například u sériových vrahů.
Zdroje: www.standard.co.uk; www.news.com.au; en.wikipedia.orgPřidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.