papua
Foto: Pixabay

Vzhledem ke své geografické poloze by to mohl být ráj na Zemi. Skutečnost ale spíše připomíná vstupní bránu do pekla. Papua-Nová Guinea je místem, kde mezi tisícovkou místních kmenů stále převládají kruté mýty z předkoloniální doby a svoboda žen je zde na ještě horší úrovni než ve většině muslimských zemí. Ani v současnosti není v odlehlých oblastech vyloučen rituální kanibalismus, který zde byl běžně praktikován ještě ve 20. století.


Podle organizace Human Rights Watch žije v bídných podmínkách 40 procent populace. Přitom report upozorňuje na fakt, že Papua-Nová Guinea je bohatá na přírodní zdroje. V zemi se však daří korupci a gangům, které mezi sebou svádí velmi ostré boje. Především v hlavním městě Port Moresby jsou vraždy, znásilnění a loupeže na denním pořádku.

Země, kde je násilí uplatňováno především na ženách

Směsice více jak tisícovky kmenů vytváří pro nezávislého pozorovatele velmi nepřehlednou situaci. To ještě umocňuje fakt, že tito obyvatelé mluví asi 740 různými jazyky. Mezi původními obyvateli, kterých je v zemi většina, stále přetrvává víra v černou magii a čarodějnictví a právě kvůli této hluboce zakořeněné pověrčivosti vzniká většina krutého násilí. Bohužel primárním cílem útoků jsou ženy a dívky.

Papuánky
Papuánky během domorodé slavnosti. Foto: Pixabay

Papua-Nová Guinea je zemí, kde je každá žena považována za potenciální čarodějnici. Dokonce zde ještě v tomto století existoval zákon, který řešil čarodějnictví. Zrušen byl až na nátlak mezinárodních organizací v roce 2013. Od té doby se ale mnoho nezměnilo. Například letos v květnu byla v horské oblasti rozzuřeným davem zabita jedna žena a další dvě těžce zraněny, protože byly považovány za čarodějky. V roce 2013 byl místními orgány po padesáti letech zaveden trest smrti. Ještě v témže roce k němu byla odsouzena skupina osmi mužů, kteří znásilnili několik žen, jež považovali za čarodějky. Organizace Human Rights Watch nicméně ani tento zákon nevítá, protože je trest smrti v zemi zamořené korupcí snadno zneužitelný.


Negramotnost ruku v ruce s násilím

Podle OSN jsou pro Papuu-Novou Guineu novodobé hony na čarodějnice obrovským problémem. Odhaduje se, že je ročně zavražděno na dvě stovky žen. Většinou jde o vdovy bez synů nebo ještě nesezdané dívky. Ženy to však ani v manželství nemají jednoduché. Neexistuje zde mateřská dovolená a potrat je nezákonný. Znásilnění je sice považováno za trestný čin, ale v praxi je k němu přistupováno velmi chladně. Navíc pokud chce žena nahlásit skutečnost, že byla znásilněna, potřebuje k tomu lékařské potvrzení, které je vydáváno za poplatek. Téměř polovina obyvatel v zemi ale žije v naprosté chudobě a bez peněz, takže počet nahlášených případů znásilnění je jen zlomek skutečnosti.

Podle výboru, který dohlíží na dodržování Úmluvy o odstranění všech forem diskriminace žen (CEDAW) je naděje na vyřešení nebo alespoň na vylepšení situace v dohledné době velmi malá. Směsice kmenů praktikuje život podle vlastních pravidel a je jen obtížné je vzdělávat. Negramotnost na Papue-Nové Guinee se v současnosti pohybuje okolo 35 % a místní často ani nechápou, že mučení, upalování a znásilňování žen není v pořádku. Že na Papue osvěta nefunguje, jasně ukazují čísla. Podle deníku The Guardian zažilo v roce 2015 téměř 70 % místních žen nějakou formu domácího násilí.

Zdroje: Human Rights Watch report 2019, The Guardian
Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts