medúza
Foto: Svetobeznik.info

Pokud se chystáte na dovolenou k moři a máte již vše sbaleno, pak věřte, že je dobré přibalit i pár důležitých informací. Pobyty u moře totiž mohou také přinášet různá úskalí a nebezpečí. Ano, každý z nás jistě ví, co dělat při spálení pokožky sluncem, při dehydrataci atd. Položili jste si však někdy otázku, jak se zachovat, pokud vás popálí medúza? Přinášíme vám pár rad, abyste byli na tuto neradostnou situaci připraveni. Napadení medúzou je v mořích velmi časté, buďte tedy opatrní a hlavně připravení.


Kde se medúzy nejčastěji vyskytují?

Medúzy jsou několik milionů let starý druh žahavce, který je charakterizován primitivním tělem. Jejich tvar těla připomíná deštník či zvon. Důležitá jsou jejich chapadla, která obsahují buňky s malými váčky nesoucí jed, který kořist paralyzuje. Tento jed se do těla dostane velkým tlakem pomocí jemných ostnů. Medúzy nepatří mezi dobré plavce, jsou spíše unášeny proudem, a z tohoto důvodu nejsou úplně schopné se vyhnout lidem ve vodě.

Aktuálně znají odborníci kolem 300 druhů medúz. Žijí převážně v teplých mořích. V Evropě se smrtelně nebezpečné medúzy nevyskytují. Pro člověka je velmi nebezpečná medúza Vallela, která žije u kalifornského pobřeží. Byla spatřena i ve vodách Středozemního moře a u Baltu. Dále si dejte pozor na druh Irunkandji u australských břehů a světle modrou čtyřhranku s krychlovou hlavou, která se pohybuje u Austrálie, v Pacifiku a na Havaji.

Související:  Co dělat v případě, že šlápnete na mořského ježka

Jak se zachovat, pokud vás či jiného člověka popálí medúza?

Pokud vás požahá medúza, pokuste se z vody dostat klidně, nepanikařte. Když kolem sebe budete kopat, může vás dalšími chapadly ještě více popálit. Jestliže je ve vaší blízkosti plavčík, zavolejte ho, bude vědět, co dělat. V případě, že jste na to sami, na inkriminované místo si nesahejte, abyste si nepopálili další část těla. V ráně bývají zbytky chapadel a ty je třeba odstranit. Doporučuje se seškrábnout je žiletkou, kreditní kartou nebo vlhkým ručníkem. V případě, že máte po ruce pinzetu, můžete ji také použít. Ideálně mějte na rukou gumové rukavice. Ránu je poté ideální polévat teplou slanou vodou, nikoliv sladkou vodou, která způsobí další uvolňování toxinu. Lékaři také doporučují místo polévat octovým roztokem. Domorodci dokonce potírají kůži rajčatovou šťávou. V lékárnách jsou k dostání gely přímo určené na požahání, případně lze použít přípravky zklidňující alergickou vyrážku. Pokožku pak pár dní nevystavujte slunečnímu záření.


Obecně se dá říci, že požahání je velmi nebezpečné jen pro alergiky, jinak je spíše nepříjemné a bolestivé. Napadené místo začne pálit, červenat a obsype se malými puchýřky.

reklamní prostor

V jakých případech ihned zavolat první pomoc?

První pomoc ihned zavolejte v případě, že vám popálení medúzou vyvolalo alergickou reakci a dostaví se nevolnost, závrať nebo potíže s dýcháním. Dalším znakem velkého nebezpečí je situace, kdy vám žahnutí pokrývá větší část těla, genitálie či obličej. Poslední případ nutného zásahu lékaře nastává při popálení velmi jedovatými druhy, jako je zmíněná čtyřhranka.

Ve vodě si tedy dávejte pozor, a pokud se s medúzou střetnete, nepanikařte. Většinou jde opravdu jen o spálení kůže, které je nepříjemné. I tak se následně doporučuje zajít raději k dermatologovi.




Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts