Hrad Leap
Hrad Leap. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Snad každý hrad má nějaké své strašidlo nebo strašidelný příběh. Ve většině případů se pravděpodobně jedná o pouhé výmysly, které mají do hradu přilákat co nejvíce návštěvníků. Avšak v případě irského hradu Leap, který je často označován za nejhrůznější hrad světa, není o jeho strašidelnosti pochyb.


Prokletí hradu vedlo ke kruté bratrovraždě

Není zcela jisté, kdy byl hrad Leap postaven. Nejčastěji se hovoří o roce 1250, nicméně různé zdroje se v této otázce poněkud rozchází. Jako nejpravděpodobnější se však jeví rozmezí od 13. do 15. století. Ať už byl ale hrad postaven kdykoliv, existují důkazy, že se pod ním nacházely jakési starověké kamenné stavby pravděpodobně ceremoniální povahy.

Podle některých sloužily ony stavby jako shromaždiště keltských druidů, kteří tam byli také pohřbeni. Právě kvůli rušení jejich věčného odpočinku výstavbou hradu by prý mohl být hrad Leap prokletý. Z toho důvodu mělo roku 1532 dojít k rozbrojům v rodině O’Carrollů, která hrad vlastnila, čímž odstartovala celá jeho strašidelná historie.

Související:  Slon jako nástroj smrti. Jihoasijští vládci nahradili katy těmito jinak mírumilovnými zvířaty

Šlo o spor dvou bratrů o nástupnictví. Starší z nich, který měl podle zákona právo vládnout, byl kněz. Když jednou kázal v hradní kapli, vtrhl do ní jeho mladší bratr s mečem a svého sourozence probodl. Kněz před zraky všech přítomných včetně své a bratrovy rodiny zemřel. Od té doby se hradní kapli začalo přezdívat Krvavá kaple a podle pověstí v ní duch staršího bratra přebývá dodnes.


Prokletí, nebo jen mocichtivý rod?

Tím však tragédie týkající se rodiny O’Carrollů nekončily. Kvůli moci se příslušníci tohoto rodu neštítili krutosti ani násilí. Totéž platilo i pokud šlo o peníze. Proto, když si najali žoldáky a přišel čas placení, O’Carrollovi jim místo peněz připravili večeři. Samozřejmě s jedem.

Když pak v 19. století dělníci hrad renovovali, objevili za oltářem skrytou místnost s padajícími dveřmi plnou ostrých hrotů. Našli v ní tři vozíky lidských kostí. Většina patřila obětem, které zabil pád na ostré hroty, případně těm, kteří náraz přežili, ale zemřeli tam na následky zranění nebo hladu. Je však pravděpodobné, že mezi nimi byly právě také kosti MacMahonů. Podle pověstí se po hradě prochází i duchové všech těchto obětí.

K tragickým událostem na hradě docházelo i v době, když už O’Carrollům dávno nepatřil. Po nich přišel hrad do vlastnictví rodu Darbyových, který doprovázela další řada vražd a krutých činů.

Spousta mrtvol a paranormálních jevů

Autorka gotických románů Mildred Darby pořádala na hradě různé seance, díky kterým se údajně setkala se zlovolným elementálem, který na hradě přebývá. Popsala ho jako stvoření s lidskou tváří, bez očí a nosu, velké jako ovce a zapáchající jako mrtvola v rozkladu. Ať už je její tvrzení pravdivé, nebo ne, byla jen první z mnoha svědků údajných paranormálních jevů na hradě.

Leap byl při občanské válce roku 1922 poničen a poté přes 70 let uzavřený a nepřístupný. Přesto lidé z okolí popisovali, že se v něm nepravidelně rozsvěcovala světla. Také se v něm údajně objevovala a stále objevuje žena v rudých šatech s dýkou v ruce známá jako Rudá dáma.

V roce 1974 našla stavba opět majitele a od té doby je postupně rekonstruován. Avšak právě při rekonstrukci se našlo plno dalších děsivých věcí. V žaláři bylo objeveno více než 150 obětí mučení – některé nabodnuté na kůl, jiné odsouzeny k smrti hladem. A tím výčet mordů na hradě Leap končit rozhodně nemusí.

Galerie:Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *