zmrzlina
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Letní turistická sezóna ještě ani nezačala, ale je jisté, že v nejoblíbenější přímořské destinaci Čechů letos levno nebude. Zvýšení cen v Chorvatsku ilustruje kopeček zmrzliny. Podle místních prý nikdy nebyl dražší.


Chorvati považují přijatelnou cenu za kopeček jedno euro

Podle chorvatské televize Drevnik se v turisty oblíbených destinacích letos budou pohybovat ceny zmrzliny za jeden kopeček v rozmezí 2 až 4 euro (50 – 100 Kč). Reportér televize porovnával ceny v Rovinji, Splitu a Dubrovníku a upozornil, že nárůst ceny oproti minulé sezóně překvapil i místní.

Chorvati nárůst cen za kopeček zmrzliny částečně přičítají přechodu na eura, kterými se v zemi platí od začátku loňského roku. „Pamatujeme si dobu, kdy byla cena kopečku zmrzliny dvě a půl až tři kuny (zhruba 8 – 10 Kč, pozn. red.). Teď se všechno přepočítalo na eura, ale náš plat tolik nevzrostl,“ posteskly si Klára a Matija ze Splitu.

Související:  Jen do cvaknutí. Plná nádrž nesmí být nikdy zcela plná

Loni v létě se cena za kopeček zmrzliny vyšplhala na maximum okolo tří euro. Reportér zmiňované televize už ale v centru Dubrovníku narazil na cenu 4 euro.


Nové ceny zmrzliny přitom vůbec neodpovídají představám místních. Podle průzkumu portálu Drevnik.hr považuje 91 % dotazovaných za přijatelnou cenu jen 1 euro (25 Kč) za jeden kopeček. Pouze 3 % by byla ochotna zaplatit více jak 3 eura.

„Myslím, že zmrzlina zdražila více než cokoli jiného. Těžko se to ale vysvětlí dětem,“ posteskne si Mario ze Splitu.

Zdražují i běžné potraviny, ceny pohonných hmot jsou na úrovni Česka

V Chorvatsku ale nezdražuje jen zmrzlina. Od začátku roku mírně rostou i ceny základních potravin. Největší skok vzhůru je patrný u mléka a mléčných výrobků.

Související:  Které písčité pláže v Chorvatsku stojí za návštěvu?

Co se týče pohonných hmot, průměrná cena benzinu v dubnu vycházela na 1,54 euro za litr (38,50 Kč), nafta byla za 1,46 euro za litr (36,50 Kč). Nejvyšší cenu mohou řidiči tradičně očekávat u dálnic. Jízda po dálnicích je v Chorvatsku navíc poměrně drahá, přičemž 100 kilometrů jízdy vychází zhruba na 6 euro (150 Kč). Poplatek se hradí prostřednictvím mýtných bran.

Češi tak letní dovolenou na Jadranu pečlivě plánují. „Letos asi budeme více nakupovat jídlo a nanuky v supermarketech, vynecháme tak restaurace a zmrzliny na promenádě,“ uvažuje Jaroslav Zábranský z Plzně, který jezdí pravidelně do chorvatských kempů a dodává: „Možná se také vyhneme dálnici. Chceme do Zadaru, to je Chorvatskem tam a zpět asi 700 kilometrů a třeba si uděláme cestu dobrodružnější. Chceme si sice dovolenou užít, ale ne za každou cenu.“Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *