Tankování
Ilustrační obrázek. Zdroj: Copilot Designer (vytvořeno pomocí AI)

Natankovat plnou je běžná praxe mnoha motoristů, ne každý však po cvaknutí tankovací pistole postupuje správně. Sváteční řidiči, kteří tankují velké množství paliva jen výjimečně, například pouze před cestou k moři, aby museli v zahraničí doplňovat nádrž jen minimálně, chybují prakticky všichni. Jak tedy správně tankovat – jen do cvaknutí nebo lze ještě pár drahocenných kapek přidat?


Ještě pár deci se tam vejde… Nebo ne?

Zkušený řidič ví, že jakmile se hladina pohonných hmot přiblíží k hrdlu nádrže, tankovací pistole plnění automaticky ukončí a cvaknutím membránového ventilu na tuto skutečnost upozorní. Nádrž ale není naplněna na maximální kapacitu. To některé šoféry nabádá pokračovat dál, obzvláště v době, kdy jsou pohonné hmoty levnější. Nejenže tím nic neušetří, ale navíc si mohou zadělat na budoucí problémy s vozem.

Tím nejmenším problémem, který může způsobit zmáčknutí tankovací pistole po jejím cvaknutí, je nečistota. Pokud z hrdla vyteče menší množství nafty nebo benzinu, ušpiní se lak karoserie, ale někdy si můžete znečistit i obuv a kalhoty. „Občas jsem byla svědkyní komických situací, kdy se zákazníci snažili naplnit nádrž až po úplný okraj. Někteří dostali menší pršku, pak platili se studem a rychle zmizeli. Našli se ale i tací, kteří si stěžovali na špatně funkční pistole a chtěli proplatit čistírnu nebo nové boty,“ vzpomíná Jaroslava Peterková, která dvacet let pracovala na několika pražských pumpách a dodává: „Spor ale vždy končil jen u pokladny, po zaplacení se už se stížností nikdo nikdy nevrátil.“

Související:  Jak přežít dlouhou cestu na dovolenou v autě - tipy, jak se cestou zabavit

Řidiči ve snaze ušetřit pár korun přeplňováním nádrže ve skutečnosti tratí. Pistole po natankování zpětně nasává výpary, aby nedocházelo k jejich úniku do vzduchu. Pokud je v nádrži nadbytek paliva, ústí nasává i tekutinu z nádrže, tu ale zákazník platí.


Nejhorší scénář však může nastat v důsledku tepelné roztažnosti paliva. Z tohoto důvodu automobilky koncipují palivové nádrže tak, aby v nich zůstávalo vždy nějaké volné místo. Tuto skutečnost akceptuje i tankovací pistole. Přeplněná nádrž tak může v nejhorším případě skončit i jejím prasknutím. Tím ale výčet možných poškození nekončí. Moderní spalovací vozy jsou vybavené systémem palivové rekuperace, který nemůže přijít do styku s palivem, ale jen s výpary. Jeho poškození kvůli přeplněné nádrži vyjde pěkně draho.

Tankujte plnou správně

Chcete-li tankovat do plna, správným postupem, tedy plněním nádrže až po okamžik, kdy tankovací pistole cvakne a proces automaticky zastaví, nikdy nádrž až po hrdlo nenaplníte. A tak je to také správně. „Je až s podivem, že mnoho lidí u stojanů po cvaknutí pistole ještě dál mačkají a do nádrže přidávají další pohonné hmoty,“ diví se Peterková.

Zdroje: autorský článek; www.autodeal.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (6):

  1. Plnou nádrž tankuji obvykle, takovou tu úplně plnou jen když vím spolehlivě, že bezprostředně ještě delší trasu, alespoň několik desítek km.

  2. To je ale pěkná blbost….Teď jsem dojel z Tank-Ono a jelikož za mnou nikdo nestál v klidu jsem to dal až po deklík…Než jsem dojel těch 20 km domů, určitě se tam nějaký místo udělalo. Takže jestli nebude do ráno +100°C nic se nestane…

    1. A kdyby za váma někdo stál, tak dáte jen půlku? 😀

  3. Když při odjezdu na dovolenou ještě zastavím u pumpy a dotankuji doplna, palivo se ohřeje a roztáhne vlivem tepla, to je pravda! Ale než se to stane, tak já újezdu tak 80. až 100.km! Takže tam už bude místo pro rozpínající se palivo a žádné prasknutí nádrže nehrozí!
    Toto ale neplatí když po dotankování nechám vozidlo déle stát. A to hlavně za teplého počasí.

  4. Kondenzační nádržku mají jen benzínové motory, u dieselu to není potřeba. A pokud byl konstruktér při smyslech, je to uděláno tak, aby se do toho kapalina nedostala. Při zahřátí nádrž nepraskne, nýbrž palivo vyteče (podobně jako přetlak par). Nojo 🙂

    1. Za určitých okolností prasknout může… Kort v zimě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *