podmořská jeskyně
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Nejhlubší podmořská jáma Taam Ja‘ nedaleko mexického pobřeží je hlubší, než si vědci mysleli. Na jejím dně se s velkou pravděpodobností ukrývá labyrint jeskyní.


Odborníkům se stále nepodařilo dosáhnout dna prohlubně, přestože ji objevili již v roce 2003. Propast Taam Ja‘ se nachází v Chetumalském zálivu poblíž hranic Mexika a Belize. Název, který v mayštině znamená hluboká voda, naznačuje, že propadlina je známá už velmi dlouho.

Jenže ani během posledního měření v prosinci loňského roku se nepodařilo dosáhnout dna. Vědci spustili vybavení „jen“ do hloubky 420 metrů, což je hodnota délky kabelu, který měli pro sondy k dispozici. Přesto tak překonali minimálně o 146 metrů Dračí díru nacházející se v Jihočínském moři, která byla dosud považována za nejhlubší podmořskou jámu.

Cílem badatelské expedice ale nebylo jen zjištění, o jak hlubokou jámu se jedná. Vědci chtěli poznat i podmínky, jaké v hlubině panují. Ve studii, kterou zveřejnili na konci dubna v časopise Frontiers in Marine Science, zmiňují podmínky panující v hloubce 400 metrů. Slanost a teplota zde nápadně připomínají podmínky panující v nedalekých pobřežních lagunách v Karibském moři. Zjištění tak naznačuje, že by propadlina mohla být propojena s oceánem prostřednictvím dosud neobjevené sítě podmořských tunelů a jeskyní.
Vědci proto věří, že se do hlubin v brzké době znovu vydají a pokusí se jak o zjištění hloubky propasti, tak o potvrzení teorie o jeskynním systému.

Podmořské jámy jsou obdobou pevninských závrtů. Oba útvary vznikly stejným procesem, kdy měkčí podloží zkorodovalo, nebo se rozpustilo a způsobilo tak trhliny a následné zhroucení vrchní horniny. Následkem propadu nebývá jen jáma, ale právě i systém jeskyní.

Místo, o kterém píšeme:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *