Znečištění v Číně
Zdroj: NASA Earth Observatory/ESA

Satelitní snímky z družic NASA ukazují výrazný pokles úrovně znečištění ovzduší v Číně, což je podle americké kosmické agentury částečně spojeno se zpomalenou průmyslovou aktivitou v důsledku boje s novým koronavirem.


Vědci z NASA uvedli, že snížení hladiny oxidu uhličitého v ovzduší bylo nejprve patrné kolem města Wuhan, které je ohniskem onemocnění Covid-19. V posledních týdnech ale znečištění tímto plynem, který je emitován motorovými vozidly, elektrárnami a dalšími průmyslovými zařízeními, kleslo v celé zemi.

K porovnání prvních dvou měsíců roku 2019 se stejným obdobím letošního roku byly použity snímky ze satelitů pro monitorování znečištění, které provozuje NASA a Evropská kosmická agentura (ESA).

První mapa (úvodní fotka) porovnává hodnoty oxidu dusičitého v období od 1. do 20. ledna 2020, tedy před karanténou, s obdobím karantény od 10. do 25. února 2020. Pokles znečištění je patrný na první pohled. Druhá koláž satelitních snímků porovnává znečištění ovzduší ve městě Wuhan v loňském roce a letos.

Znečištění Wuhan
Zdroj: NASA Earth Observatory/ESA

Podle vědců jde o dosud nevídaný jev. Fie Liu, specialista na kvalitu ovzduší z Goddardova kosmického střediska, uvedl, že situaci lze jen částečně srovnat z rokem 2008, kdy během ekonomické krize došlo v několika zemích k poklesu hladiny NO2, avšak změna to byla postupná. Vědci také připomínají olympijské hry v Pekingu v roce 2008, kdy se úroveň znečištění během her snížila, po jejich skončení se ale vše vrátilo do starých kolejí.


Pokles hladiny NO2 se v letošním roce také časově shodoval s lunárními novoročními oslavami v Číně, kdy se velké podniky a továrny uzavírají. Na konci tohoto období se obvykle úroveň znečištění opět zvyšuje, což je vidět na mapové koláži satelitních snímků Wuhanu, kdy se v roce 2019 přechodně v období od 28. ledna do 9. února míra znečištění dočasně snížila. Letos je ale tento efekt výraznější a je jisté, že za ním nestojí jen oslavy nebo změna počasí.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts