brexit
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Sbalit si osobní věci, občanku, kartičku pojištění, telefon a rezervovat letenku. Strávit chvíli na letišti a za pár hodin už sedět v Londýně u šálku čaje s mlékem. Můžeme se těšit na podobný scénář cestování do Británie i po brexitu? Bohužel ne. Seznámíme vás s tím, co vše se pro běžného turistu nově změní.


Brexit – odchod Británie z EU

Už v roce 2016 rozhodli Britové o tom, že opustí Evropskou unii. Od té doby je věnována velká pozornost ekonomickým i politickým dopadům. Připravují se nejrůznější scénáře odchodu Británie z EU, a to jak ty s dohodou a přechodným obdobím, tak scénáře bez dohody, známé pod názvem tvrdý brexit.

Vedení Británie však není jednotné a členové parlamentu zatím nenašli shodu ohledně podoby vystoupení. Proto došlo k žádosti o prodloužení lhůty a definitivní termín se posunul na 31. října 2019. V případě schválení výstupové dohody se brexit zrealizuje i dříve. Termín 31. října 2019 je tak nejzazším možným a není možné jej nadále prodloužit.

Ekonomické a politické dopady brexitu jsou v médiích diskutovány poměrně podrobně, menší pozornost je věnována tomu, jaký dopad bude mít brexit na běžného občana České republiky.


Co vás čeká po zabalení kufru?

Občanka už stačit nebude

Občanský průkaz už vám k cestování do Velké Británie nebude stačit, a to ani v případě dohody. Bude nutné vyřídit si cestovní pas, což znamená nejen investici navíc, ale hlavně dlouhou čekací lhůtu. Cestu tak musíte plánovat s předstihem. Británie se stává třetí zemí, podobně jako například Turecko nebo USA. Čeští občané si (alespoň prozatím) nebudou muset žádat o vízum. Je třeba počítat jen s pasovou a celní kontrolou, což znamená delší čekací dobu na letišti.

londýn
Londýn. Foto: Pixabay

Pojištění jako do kterékoliv jiné třetí země

Zatím se můžete spolehnout na evropské dohody a v případě úrazu vám bude na základě evropského průkazu pojištění poskytnuta stejná zdravotní péče jako občanům Británie. To bohužel po brexitu skončí a bude nutné sjednat si cestovní pojištění.

Tvrdý brexit = obrňte se trpělivostí

V případě tvrdého brexitu se předpokládají kontroly na hraničních přechodech a na letištích. Kontroly se budou týkat nejen občanů, ale i převáženého zboží či spolucestujících domácích mazlíčků. Kontroly budou výrazně prodlužovat dobu přechodu hranic nebo pobyt na letišti.

Dražší volání a letenky

Pro využívání služeb mobilních operátorů už nebude platit evropský prostor. Budete se nacházet na území třetí země. Volání z Británie se značně prodraží, protože aerolinky už nebudou moci těžit výhody ze společného vzdušného prostoru. Zavedené poplatky se také promítnou do cen letenek.

Výhodné nákupy

Pozitivní pro českého turistu bude pokles kurzu libry. Ten se předpokládá při tvrdém brexitu. Jestliže libra oslabí, stane se cestování do Británie dostupnější a věhlasné nákupy v Londýně tak budou o to výhodnější.

Odradí vás brexit od touhy poznat tuto nádhernou zemi?Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts