Neum
Neum. Foto: Pixabay

Jadran je nejbližším teplým mořem od našich domovů a místem, kam se většina Čechů každoročně ráda vrací. Není to ale jen vzdálenost, proč turisty toto moře přitahuje. Pobřeží Jadranu je protknuto dějinami, obestřeno mnoha příběhy, osídleno milými lidmi a hlavně jeho rozličnost nabízí zákoutí pro každého. Lemují jej italské dlouhé písčité pláže, malebná chorvatská zákoutí s horami za zády a divoké hory v Albánii. My se ale vypravíme do státu, jež si z Jaderského pobřeží ukrojil pouhých 24 kilometrů, přesto je tento malý úsek jedinečným místem, kde můžete strávit pohodovou letní dovolenou.


Neum, jediné pobřežní město v Bosně a Hercegovině

Neum je malé městečko s necelou dvoutisícovkou obyvatel. Přesto má v Bosně a Hercegovině velký prim, je totiž jediným pobřežním městem v tomto státě, a tak jej každý zná. Ve městečku a jeho okolí je několik pláží, které svým rázem připomínají Chorvatsko, s nímž Bosna a Hercegovina po obou stranách pobřeží sousedí.

Moře je zde velice klidné, a to díky poloostrovu Pelješac, který chrání celé pobřeží. Ocitnete-li se u moře v Bosně a Hercegovině, nedočkáte se tak pohledu na nekonečný obzor a možná se budete cítit spíše jako u slaného jezera. Výhodou je ale teplejší voda a rodiny s malými dětmi se nemusí obávat velkých vln. Všechny pláže jsou oblázkové, tudíž na váš čeká průzračně čisté moře s pozvolným přístupem.

Související:  Rovinj je perlou Istrie. Jeho návštěvou se dotknete historie, která městu vytesala současnou krásu

Celé pobřeží lemují borovice a malebné je i samotné město Neum, ve kterém je řada hotelů a penzionů. Ubytování však doporučujeme objednat předem, protože je o dovolenou u moře v Bosně a Hercegovině velký zájem, a to především ze strany domácích. Jezdí sem ale i mnoho Chorvatů. Divíte se proč, když mají sami stovky kilometrů nádherného pobřeží? Odpověď je jednoduchá a je to cena.


Dovolená za hubičku

V Bosně a Hercegovině je daleko levněji než v sousedním Chorvatsku. Téměř o třetinu je zde cenově výhodnější prakticky vše – jídlo, ubytování i pohonné hmoty. Mnoho turistů cestujících přes Bosnu a Hercegovinu tak zde tankuje plnou nádrž a místní pumpaři pak mají žně. Výhodných cen využívají také turisté z blízkých chorvatských destinací a vyrážejí na nákupy za hranice. To samé dělají i domorodí Chorvati.

Výlety do okolí

Pokud vám nestačí pouze pobyt u moře, nabízí se několik dalších možností, jak si dovolenou v Bosně a Hercegovině zpestřit. Vyrazte loďkou po zálivu a naskytne se vám nádherný pohled na pobřeží s majestátními kopci za městečkem Neum. Vydáte-li se opačným směrem, tedy do kopců, budete si užívat krásnou vyhlídku na moře i okolí.

Pokud byste chtěli poznávat i vzdálenější okolí, pak určitě zajeďte do bosenského města Mostar, které je od Neumu vzdáleno asi 80 kilometrů. V tomto vnitrozemském městě se nachází jedinečný klenutý most přes řeku Neretvu. Při procházení městem si budete připadat více jako v pohádce než v zemi, kterou ještě před dvaceti lety zmítala těžká válka.

Také nesmíme zapomenou na Dubrovnicko-neretvanskou župu, kterou by bylo hřích nenavštívit. Jedná se o nejjižnější oblast Chorvatska, která je v podstatě enklávou, do které buď musíte cestovat právě přes Bosnu a Hercegovinu, nebo přes moře. Její hlavní město Dubrovník se právem nazývá perla Jadranu, protože je památkami doslova posetý. Říká se, že kdo nenavštívil Dubrovník, nemohl opravdu poznat Jadran.

Související:  Češi znovu objevují Balaton. Maďarské moře láká všechny generace, autem jste tam za chvíli a levně

Cestovní doklady a rady na cestování po Bosně a Hercegovině

Bosna a Hercegovina není v Evropské unii ani součástí Schengenského prostoru, přesto vám stačí občanský průkaz. Pro děti do 15 let je nutný cestovní pas. Celníci turisty na hranicích nezdržují zdlouhavými kontrolami dokladů, ale namátkově si je vyžádají.

Co se týče dálničních poplatků, pak nemusíte mít obavu. Země nemá hustou síť dálnic a pokud pojedete z Chorvatska do Neumu nebo dále do Dubrovníku, s dálnicí se nepotkáte. Na krátké dálniční úseky lze narazit ve vnitrozemí. Jejich průjezd podléhá platbě mýtného, ale nejedná se o žádné vysoké částky, tudíž nemusíte mít obavu. Před vjezdem do země si také zkontrolujte povinnou výbavu, protože je nutné mít v autě malý hasicí přístroj.

Silnice v Bosně a Hercegovině jsou kvalitní, ale doporučujeme cestování po hlavních tazích. Mezi zapadlými vesničkami na vás mohou čekat nemilá překvapení třeba v podobě zvířat na silnici. Také dodržujte předpisy, protože místní policisté velmi rádi vybírají pokuty právě od turistů.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts