běluha severní
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Poté, co rybáři z norské rybářské vesnice Inga vyrazili minulý týden na rutinní lov, čekalo je zvláštní shledání. Muži se zrovna chystali natahovat sítě mezi dvěma loděmi, když spatřili, že se k nim blíží hejno bílých velryb běluh severních. Kytovci začali na lodě neobvykle dotírat, snažili se vytáhnout popruhy a provazy z boku lodí. Náhle si jeden z mužů na palubě všiml, že má jedna z velryb na sobě neobvyklý postroj. Rybáři ihned kontaktovali norské námořnictvo.


Velryba jako ruský špion

Experti popruhy dokázali ze zvířete odstranit a při bližším zkoumání zjistili, že by postroj mohl sloužit jako držák pro kameru nebo zbraň. Na postroji byl také nápis „Equipment of St. Petersburg“ (vybavení Petrohradu). Norské námořnictvo je přesvědčeno, že se rybáři setkali s velrybou, která byla cvičena ruským námořnictvem.

Z chování velryby je patrné, že je zvyklá na lidské bytosti a je přátelská. „Pokud velryba pochází z Ruska, a je tomu velký důvod věřit, pak je zcela jisté, že jde o práci tamního námořnictva“ řekl Martin Biuw z Institutu mořského výzkumu v Norsku.

Audun Rikardsen, profesor na katedře arktické a mořské biologie na Arktické univerzitě v Norsku, uvedl: „Víme, že v Rusku měli v zajetí velryby a že některé z nich byly propuštěny. Ty pak často vyhledávají lodě.“ Rikardsen kontaktoval ruské kolegy a ti mu potvrdili, že je s největší pravděpodobností kytovec součástí nějakého výzkumu ruského námořnictva v Murmansku.


Námořnictvo využívá podmořské savce již dlouhá desetiletí

Využívání zvířat pro potřeby námořnictva není žádnou novinkou. Sověti v osmdesátých letech cvičili delfíny k hledání podmořských min či torpéd. Je známo, že delfíni mají skvělý zrak a výbornou paměť, tudíž jsou ideálním pomocníkem při podmořských operacích. Po rozpadu Sovětského svazu byl program oficiálně ukončen, ale spekuluje se, že Rusové stále trénují delfíny, velryby a tuleně v polární oblasti pro vojenské účely. To jen posiluje fakt, že prezident Putin nechal v posledních třech letech znovu otevřít tři bývalé sovětské vojenské základny podél svého obrovského arktického pobřeží.

Americké námořnictvo také cvičí delfíny a velryby k vlastním potřebám již od války ve Vietnamu. V současnosti námořnictvo využívá asi 70 delfínů a 30 lachtanů na základně v San Diegu v Kalifornii. Zvířata hledají podezřelé objekty a střeží vody v okolí základny.

Zatím není jasné, k čemu byla bílá velryba cvičena, ale s velkou pravděpodobností jde o podobné činnosti, k jakým jsou mořští živočichové pro armádní účely využíváni – aktivní vyhledávání zbraní, střežení oblasti nebo dokonce pro špionáž. Příznivci konspiračních teorií dokonce mluví o takzvaných kamikadze velrybách a delfínech, kteří jsou schopni nést zbraň a v požadovaném místě a okamžiku ji odpálit.

Zdroje: The Guardian, Bloomberg


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts