žena s kufrem

Může to znít jako sen. Přestěhujete se na teplý jih Evropy a ještě za to dostanete velmi dobře zaplaceno. V jednom případě obdržíte dokonce i dům s pozemkem. Sen to ale není, protože na takové benefity lákají někteří politici, aby tak bojovali s vylidňováním ekonomicky strádajících regionů. Vydejte se s námi do míst, odkud lidé houfně mizí, přestože je to tam krásné.

Region Molise v Itálii

Molise je malebná oblast východně od Říma. Všude, kam se podíváte, rostou olivovníky a obzor zkrášlují vrcholky Apenin. Jenže zde nikdo nechce žít natrvalo. Z kdysi hustě obydlené oblasti se za posledních pět let odstěhovalo 10 000 lidí a vyhlídky do budoucna nejsou o nic lepší. V regionu je málo práce a mladé generace odcházejí do Říma nebo na prosperující sever země.

Regionální rada proto přišla s nabídkou, že každému, kdo se v Molise usadí a otevře malý podnik, bude měsíčně vyplácet částku v přepočtu 18 tisíc korun po dobu tří let. To ale není vše. Každému, kdo se rozhodne zůstat na stálo v regionu, politici pomohou s náklady na stěhování a zároveň novým rodinám zaplatí částku převyšující 600 tisíc korun.

molise
Krásný, ale opuštěný region Molise.

Ponga ve Španělsku

Pokud je vaším snem žít ve Španělsku, rozhodně byste měli zvážit městečko Ponga. Toto nádherné historické město má necelých 600 obyvatel a leží na severu Pyrenejského poloostrova. Ponga se může pyšnit svojí polohou blízko Atlantského oceánu i malebnou přírodou v okolí. Je tu ale malý problém. V Ponze žijí pouze starci a pokud se do města nenastěhují mladší generace, toto město zanikne.

Španělská vláda proto rozhodla, že každému páru v produktivním věku vyplatí 3 000 euro (asi 77 000 Kč) za nastěhování. To ale není vše. Pokud se do města opravdu nastěhujete a založíte rodinu, dostanete od vlády další 3 000 euro za každé dítě.

ponga
Ponga. Foto: Víctor Fernández Salinas, Flickr

Ostrov Antikythéra v Řecku

Antikythéra s rozlohou asi 20 km2 patří k menším a méně známým řeckým ostrovům. Problémem ostrova je ale vylidňování, a tak řecká vláda rozhodla, že každému, kdo bude mít zájem se na ostrově natvrvalo usadit, daruje na Antikythéře dům s pozemkem a příspěvek ve výši 500 euro po dobu tří let.

Usadíte-li se na tomto ostrově, čeká na vás 40 místních obyvatel, kteří žijí hlavně ve městečku Potamos. Najdete zde klid a nádherné moře vybízející k potápění. Davy turistů nečekejte a pokud máte rádi samotu a teplo, život na ostrově Antikythéra bude vaším snem proměněným v realitu. A že je vám název Antikythéra povědomý? To proto, že byl ve vodách u tohoto ostrova nalezen takzvaný mechanismus z Antikythéry, který se také někdy nazývá “nejstarší počítač na světě”. Míněno je to samozřejmě v přeneseném slova smyslu. Ve skutečnosti jde o analogový stroj asi z druhého století, který měl vypočítávat pohyby tehdy známých planet a předpovídal i zatmění Slunce a Měsíce.

Antikythéra
Klidný ostrov Antikythéra. Foto: Antonis Bartsiokas, Wikimedia

Tak už balíte kufry? V dnešní době není problém pracovat odkudkoliv. Začít můžete hledáním práce na dálku prostřednictvím portálů nabízejících inzerce práce zdarma.

Sdílejte článek:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Světoběžník na domovskou stránku
Seznam.cz


Sdílejte článek:
Přidat na Seznam.cz


Související