den mrtvých
Den mrtvých v Mexiku. Foto: Pixabay

V našich končinách si přelom října a listopadu spojujeme spíše s ponurou náladou a tichým vzpomínáním na naše zesnulé blízké. V Mexiku je tomu jinak. Svátek mrtvých je tam nejvýznamnějším dnem v roce a rozhodně není ponurý. I když, jak se to vezme…


Svátek mrtvých? Jdeme slavit!

Día de los muertos v Mexiku, u nás dušičky, jinde třeba halloween. V zemi tequily není smrt tabuizována jako v současné západní společnosti. Dalo by se až říci, že Mexičané z ní nemají strach a přistupují k ní zcela pozitivně. Tak to ale úplně není, i oni mají ke smrti pokoru, jen se jí otevřeně dívají do tváře. Hřbitovy navštěvují častěji, než je obvyklé v jiných částech světa. Ke svým mrtvým dlouze promlouvají a věří, že jejich duše jim naslouchají.

S příchodem dne mrtvých se ale vztah k zemřelým ještě prohlubuje. Nejde však o žádnou tichou vzpomínku a smutek. V Mexiku se začíná slavit.

Na hřbitov v dobré náladě

2. listopad je v Mexiku státním svátkem. Rodiny a přátelé se setkávají již brzy ráno a začínají připravovat domácí oltáře. Většinou si vyhradí jednu místnost, kam umístí fotografie zesnulých, květiny, zbožné předměty, neboť jsou katolíci a zapálí se svíčky. Nechybí zejména panenka Marie. Lidé spolu debatují a vzpomínají na své blízké. Poté se všichni společně vydají na hřbitov, hrob umyjí a vyzdobí květinami.


Související:  Na špatném místě ve špatném čase: město vražd Tijuana

Společnost se na hřbitov znovu vrací večer. Tentokrát vybavena jídlem a pitím a na hřbitově všichni hodují. Občerstvení je pečlivě připraveno z pokrmů, které měl nebožtík rád. Na svátek mrtvých ale není na hřbitově klid, hostina je veselá, někde hraje hudba, jinde se tančí a všude se pije tequila.

Mexičané věří, že budou v noci navštíveni duchy zemřelých. Někteří jdou domů a čekají tam na ně, jiní zůstanou na hřbitově. Největší odvážlivci si lehnou do vykopaných jam imitujících hrob.

Dávný svátek ovládl i obchody

Mexické dušičky jsou propojením tradičního katolického svátku a starého aztéckého rituálu, který se na tamním území praktikoval dávno před Kolumbem. Mexičané dávají důraz i na viditelnou stránku smrti, a tak se mnoho z nich mění na kostlivce a smrtky. V kostýmech či maskách jsou celý den, ale rozhodně z nich nikdo nemá strach.

Svátek mrtvých je v Mexiku svátkem i pro obchodníky. Prodejci nabízejí dekorace, masky a všelijaké cetky spojené s dušičkami již několik týdnů předem. Byznys vstoupil i sem a atmosféra v mexických obchodních domech vzdáleně připomíná předvánoční atmosféru u nás. Navíc dochází k bizarní situaci, kdy se i v Mexiku začínají objevovat halloweenské prvky a dochází tak ke „konkurenčnímu boji“ těchto dvou tradic.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts