domorodec
Zdroj: Survival International

Video zveřejněné organizací Survival International zaznamenalo příslušníka izolovaného kmene v brazilském pralese. Podle všeho se jedná o domorodce z ohroženého a dosud minimálně kontaktovaného kmene Awá. Informaci přinesl deník The Guardian.


Pozoruhodné záběry ukazují muže v Amazonském deštném pralese, který podle všeho nebyl nikdy ve styku s civilizovaným světem. Nejprve se nerušeně věnuje jakési činnosti s mačetou, poté znejistí a když zjistí, že pozorovaný, prchá hlouběji do pralesa. Ze záběru je nakonec patrné, že byli na místě nejméně dva divoši.

Awá je jedním z nejohroženějších domorodých kmenů na světě. Podle organizace Survival International jsou jeho příslušníci zabíjeni ilegálními dřevorubci, ale ohrožují je i těžaři či obchodníci s drogami. Odhaduje se, že Awájců je jen něco kolem čtyř set a jejich komunita se stále zmenšuje, stejně tak jako prostor, na kterém žijí.

Související:  Fidži: jak se ostrovy lidojedů staly rájem na Zemi

Podle dokumentaristky Sonii Bridi je kmen tak vystrašený z mohutného kácení stromů a hrozby smrti, že ženy učí své děti, aby neplakaly a neprozradily jejich polohu. Drzost ilegálních pracovníků, kteří drancují prales, dosáhla vrcholu, když byli zabiti tři členové lesních strážců. Navzdory opatřením, která Brazílie slibuje, se drancování cenného kusu planety nedaří zastavit.


Autorem videa je Flay Guajajara, který záběry pořídil při lovu. Video dokazuje, že jsou v Amazonském pralese stále lidé, kteří se sami o sebe dokáží postarat bez jakýchkoliv výdobytků civilizace a zároveň před ní potřebují ochránit. Guajajara doufá, že video rozvíří debatu o stále větší potřebě ochrany lesa a jejích obyvatel.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts