Dovolená u moře
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Léto a prázdniny jsou doba odpočinku a dovolených, kde lidé tráví čas se svými blízkými a čerpají síly na pomalu přicházející dny strávené ve škole a v práci. Někdo řeší dovolenou rok dopředu, co ale dělat v případě, když se rozhodnete odjet na poslední chvíli? Na co nezapomenout a co si sbalit? Poradíme vám nejdůležitější věci, které je třeba řešit v případě rychlého odjezdu do zahraničí.


Zkontrolujte si doklady

V případě cesty do zahraničí nezapomeňte na cestovní pas. Jestliže pas není platný, ihned podejte žádost o jeho vystavení, úřady jej zhotoví ve standardní lhůtě 30 dnů za poplatek 600 Kč. Můžete si samozřejmě zažádat o rychlejší zhotovení dokumentu, do 5 pracovních dní zaplatíte 3000 Kč a do 24 hodin 6000 Kč. Děti do 15-ti let mají poplatky nižší. Když jste se rozhodli vycestovat do ciziny na poslední chvíli, je tedy možné si pas obstarat, zaplatíte však vyšší cenu.

Pokud je váš cestovní pas propadlý a nestihnete nebo nechcete řešit jeho rychlé vystavení, zvolte destinaci, kam lze vycestovat pouze na platný občanský průkaz. Jedná se o všechny státy Evropské Unie a dokonce zbylé země evropského kontinentu kromě Ruska, Běloruska, Ukrajiny a Turecka. Občanský průkaz si s sebou berte vždy, dobré je mít u sebe i řidičský průkaz.

Jednou z nejdůležitějších věcí je také cestovní pojištění. Poraďte se u odborníka, jaký typ pojištění zvolit. Záleží samozřejmě na destinaci, délce pobytu a typu dovolené. Nezapomeňte si k důležitým dokumentům přibalit i kartičky zdravotní pojišťovny.


na letišti
Správně zabalené zavazadlo je základem pohodové dovolené. Foto: Pixabay

Včas řešte výměnu peněz

Lidé, kteří si naplánují dovolenou dopředu, mají možnost sledovat delší dobu kurz měn a podle toho se rozhodnout, kdy je nejvýhodnější si peníze vyměnit. Směnu lze provést v bankách či směnárnách. Samozřejmě můžete v zahraničí platit kartou, ne všude je to však možné. Doporučujeme mít u sebe alespoň nějakou hotovost. Pokud budete vybírat v zahraničí peníze z bankomatu, dejte si pozor na poplatky a nevýhodné kurzy.

Co důležitého sbalit na cestu

Jestliže nemáte dostatek času na balení, udělejte si nejprve poznámky, na co nezapomenout. Seznam tak budete mít na očích, jednotlivé sbalené položky zaškrtnete, a na nic tak nemůžete zapomenout. Oblečení volte podle typu dovolené a zvolené lokality. Důležitou součástí vašeho zavazadla by měly být také léky a základní hygiena.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts