Salvador
Historické jádro města. Foto: Pixabay

Brazilský Salvador je jedním z nejrozporuplnějších míst Jižní Ameriky. V ulicích mezi nádhernými barokními kostely a pastelově zbarvenými domy z koloniální éry neustále probíhá pouliční válka gangů. Tu většinou běžní turisté, kteří do města v době před koronavirem houfně proudili, sice pocítili maximálně okradením, ve statistikách však město vyniká vysokým počtem vražd, které jsou důsledkem neutuchajícího sváru kriminálníků.


V téměř třímiliónovém Salvadoru vrostl počet vražd od roku 2000 do roku 2010 o neuvěřitelných 418 %. Děsivé na této statistice je, že usmrcení byli většinou mladí lidé ve věku 15 až 24 let. V roce 2014 se brazilský stát Bahia, jehož hlavním městem je právě Salvador, dostal do čela nelichotivého žebříčku v počtu vražd v zemi.

V roce 2015 dosáhla kriminalita ve městě vrcholu, kdy připadlo 60,6 zavražděných na 100 000 obyvatel. Aktuální statistika je ale stále znepokojující a v Salvadoru násilnou smrtí, především zastřelením, umírá 47,5 osob na 100 000 obyvatel. Abychom měli s čím srovnávat, tak v Praze to byly v roce 2020 tři vraždy na stejný počet obyvatel, v Londýně „jen“ 1,2. Statistika ale ukazuje ještě jednu překvapující skutečnost. Přestože je Salvador ve víru kriminality, míra sebevražd je zde nejnižší v celé Brazílii.


Salvador je překvapivě turisticky rušným městem a cestovní ruch tvoří velkou část příjmů městské pokladny. Ještě než svět zasáhla pandemie, koloniální město lákalo turisty z celého světa, a to díky pestré architektuře, krásným plážím, divokému městskému ruchu, festivalům a karnevalům.

Pro turistu je ve městě relativně bezpečno, alespoň co se týče ohrožení života. Horší je to s osobními věcmi. Běžné jsou tu podvody a drobné krádeže. I tato činnost tvoří jeden z pilířů příjmů gangů, které jinak ve velkém obchodují s drogami, zbraněmi a bůhví čím dalším.

Do okrádání a podvádění cizinců jsou často zapletené děti. Ti jednoduše turistu rozptylují (respektive otravují), zatímco jejich komplic ho okrádá. Salvador je tak v podstatě pro cizince rozdělen na dvě části. Tu první tvoří promenády, pláže, hotely a hlavní třídy, kde je riziko okradení menší. Přesto se doporučuje chodit ve skupinách a nenosit u sebe žádné cennosti. Pak je tu druhá část Salvadoru, kterou tvoří okrajové čtvrti a postranní uličky, kde je osamocený cizinec snadnou kořistí pro místní dravce.

Galerie:

 



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *