Akodessawa Fetish Market
Foto: Alexander Sarlay, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Trhy jsou běžnou součástí nákupního maratonu. Bývají vyhledávaným místem pro pořízení věcí rozličného charakteru. A zatímco na našich tržnicích se objevuje třeba oblečení či úroda farmářů, v hlavním městě západoafrického státu Togo se zcela běžně prodávají předměty pro náboženské rituály. Nejedná se však ani tak o křesťanské kříže či růžence, k mání tu jsou hlavně zvířecí obětiny či figurky pro uctění kultu voodoo.


Kolébka fetiše i módních outfitů

Togo je nevelký stát ležící na pobřeží Guinejského zálivu. Nabízí celou řadu turistických lákadel, jako třeba husté pralesy, vodopády, písečné pláže, národní parky plné chráněných zvířat nebo farmy či plantáže s místními plodinami. Togo je také stát se svébytnou domorodou kulturou, která je zde stále patrná v podobě původně laděných staveb i životního stylu některých obyvatel. Milovníci pohodlí a odpočinku tu však naleznou i resorty nabízející plný komfort.

Hlavní město Lomé leží na jihu země. Bývá považováno za jednu z perel západní Afriky. Charakteristická pro místní obchod jsou fascinující tržiště plná stánků s barevnými předměty, látkami a cenově dostupným oblečením. Lomé je svým prodejem seconhandového oblečení známé. Co však město proslavilo ještě víc, je trh poněkud jiného typu.

Související:  Mohlo být africké Togo československou kolonií?

Trh, který byste v západní kultuře hledali těžko

Togo je považováno za kolébku voodoo. To je zde dodnes hojně rozšířeným. Obrovský fetiš trh (Akodessewa Fetish Market či Marche des Feticheursje), nacházející se právě v hlavním městě, je tak bez nadsázky místem, kam věřící chodí pro pořízení předmětů okultního i obětního významu, v jejichž účinek věří. V horkých dnech tu tak na prudkém slunci běžně tlejí zvířecí kůže, nabízí se zde kostry skotu, opic, hlodavců, ptáků, ryb nebo plazů, nechybí koňské žíně, ale ani lidské vlasy. K dostání je také celá řada amuletů, talismanů, sošek, ale i známé voodoo panenky. Důležitým sortimentem jsou rovněž rozličné byliny a rituální masky. Vrcholnou „atrakcí“ pak bývají lebky. Nikoliv ale zvířecí, nýbrž lidské.


Pro turisty vcelku originální podívaná, pro domorodce ale místo vážené a důležité. Zdejší trh se někdy stane i poslední nadějí cizinců zoufalých, především vážně nemocných, kteří vyčerpali možnosti moderní doby. Za své úspory a z poslední naděje sem vyrazí hledat pomoc i uzdravení skrze magii.

Covid možná omezil zdejší nákupní možnosti, tradice však přetrvává

Nevíme sice zcela přesně, jak dalece tento trh poznamenala celosvětová pandemie, v jejímž důsledku byly tržnice v mnoha zemích omezeny z důvodu snížení osobních kontaktů i zvýšených nároků na hygienické podmínky. Lze se však domnívat, že voodoo obchod zde fungoval a funguje dál. Místní fetiš tržnice totiž představuje běžnou součást zdejších zvyklostí a místo nabídky i poptávky voodoo nutností.

Galerie:Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *